Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam tatmini, mental iyi oluş ve özyeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between physical activity levels of university students and their life satisfaction, mental well-being and self-efficacy
  1. Tez No: 964762
  2. Yazar: ŞERİFE EZGİ GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin, yaşam tatmini, mental iyi oluş ve öz yeterlilik düzeyleriyle ilişkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde ön lisans ve lisans programlarında öğrenim gören kadın ve erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2301 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Normal dağılım gösterdiği belirlenen veriler için, cinsiyet ve öğrenim görülen birim değişkenlerine göre oluşturulan gruplar arasında karşılaştırmalar yapmak amacıyla bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Sürekli bir değişken olan yaş ile ölçek puanları arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Aynı zamanda, öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam tatmini, mental iyi oluş ve öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkiler de Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda, üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri arttıkça, yaşam tatmini, mental iyi oluş ve özyeterlik düzeylerinin arttığı bununla birlikte mental iyi oluş düzeyleri arttıkça özyeterlik düzeylerinin de arttığı; ayrıca, mental iyi oluş ve özyeterlik düzeylerinde meydana gelen artışın, yaşam tatmini düzeylerini de olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to examine the relationship between university students' physical activity levels and life satisfaction, mental well-being and self-efficacy levels. For this purpose, the universe of the research consists of female and male students studying in associate and undergraduate programs at Çanakkale Onsekiz Mart University in the 2024-2025 academic year. The sample of the research consists of 2301 university students. SPSS 27.0 package program was used in the analysis of the data. For the data determined to have a normal distribution, independent samples t-test was applied in order to make comparisons between the groups created according to the variables of gender and unit of education. Pearson correlation analysis was used to determine the relationships between age, which is a continuous variable, and scale scores. At the same time, the relationships between the students' physical activity levels and their life satisfaction, mental well-being and self-efficacy levels were also examined by Pearson correlation analysis. As a result of the analyses performed, it was determined that as the physical activity levels of university students increased, their life satisfaction, mental well-being and self-efficacy levels increased, and as their mental well-being levels increased, their self-efficacy levels also increased; moreover, the increase in mental well-being and self-efficacy levels positively affected their life satisfaction levels.