Gregoryan Kıpçak Türkçesinde gündelik yaşam öğelerine ait söz varlığının Kazak Türkçesi ile karşılaştırılması
A comparison of word used in dai̇ly life in Gregorian Kipchak Turkish and Kazakh Turkish
  1. Tez No: 964808
  2. Yazar: SALTANAT YKLAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Gregoryan Kıpçak Türkçesi, Kırım, Polonya ve Ukrayna'da yaşayan, Gregoryan mezhebine mensup Kıpçak Türklerinin yazı dilidir. Kazak Türkçesi ise, Orta Asya bozkırlarında konuşulan ve Kazak halkının kültürel kimliğini oluşturan bir Türk lehçesidir. Bu çalışma, Gregoryan Kıpçak Türkçesi ile Kazak Türkçesi arasındaki dilsel benzerlikleri ve farklılıkları günlük yaşamda kullanılan kelimeler üzerinden karşılaştırmayı amaçlamaktadır. İki yazı dili farklı coğrafyalarda gelişmiş olmasına rağmen, dilsel yapılarında büyük oranda benzerlik bulunması, Türk dili ailesinin geniş bir kültürel ve dilsel zenginliğe sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada özellikle yazı dilindeki gündelik yaşamda sıkça karşılaşılan kelimelerin kökenleri, anlamları ve kullanım biçimleri incelenmiştir. Bu kelimeler, Türk dilinin farklı lehçelerinin gelişim sürecinde etkileşimde bulundukları çevrelerle olan bağlarını yansıtmaktadır. Gregoryan Kıpçak Türkçesi ve Kazak Türkçesindeki günlük yaşam kelimeleri arasındaki karşılaştırma, bu dillerin gelişim süreçlerini, tarihsel etkileşimleri ve kültürel miraslarını anlamamıza katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda, Türk dili ve lehçelerinin sosyal ve kültürel bağlamda nasıl evrildiğini gösteren önemli bir dilbilimsel analiz sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Gregorian Kipchak Turkish is the written language of the Kipchak Turkish who belonged to the Gregorian denomination and lived in Crimea, Poland, and Ukraine. Kazakh Turkish, on the other hand, is a Turkish dialect spoken across the steppes of Central Asia and forms a core component of the cultural identity of the Kazakh people. This study aims to compare the linguistic similarities and differences between Gregorian Kipchak Turkish and Kazakh Turkish through commonly used vocabulary in daily life. Although the two written languages developed in different geographies, the significant similarities in their linguistic structures highlight the extensive cultural and linguistic richness of the Turkic language family. In particular, the study examines the origins, meanings, and usage patterns of words that frequently appear in everyday written language. This study examines the connections between the various Turkish dialects and the cultural environments with which they interacted during their development processes. The comparison of daily life vocabulary in Gregorian Kipchak Turkish and Kazakh Turkish will contribute to a deeper understanding of the developmental trajectories, historical interactions, and cultural heritage of these languages. At the same time, it offers an important linguistic analysis that illustrates how Turkic languages and dialects have evolved within specific social and cultural contexts.