Süt proteininin gecikmiş kas ağrısı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigating the effect of milk proteins on attenuating delayed onset muscle soreness
  1. Tez No: 964813
  2. Yazar: PRINCE OSARFO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gecikmiş kas ağrısı (DOMS), genellikle alışılmadık veya yoğun fiziksel aktivite sonrasında ortaya çıkarak performansı ve toparlanmayı olumsuz etkiler. Bu çalışma, Yüksek Proteinli Süt (HPM), Yarım Yağlı Süt (SSM) ve Su (WT) tüketiminin DOMS ve fiziksel performansın çeşitli göstergeleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Kırk altı antrene olmayan katılımcı (katılımcıların %67'si erkek, ortalama yaş 23,80 ± 2,49 yıl) rastgele olarak HPM, SSM veya WT gruplarına atanmıştır. Kas hasarını indüklemek için tüm katılımcılar 50 cm'lik bir platformdan 100 adet düşme sıçraması gerçekleştirmiş ve ardından kendilerine atanmış içeceği tüketmiştir. Kas ağrısı, kas hasarı ve inflamasyon belirtileri ile performans göstergeleri dört zaman noktasında değerlendirilmiştir: başlangıç (t0), egzersizden hemen sonra (t1), 48 saat (t2) ve 72 saat (t3) sonrası. Zamanın ana etkisi anlamlı bulunmuş olsa da (p < 0,05), çoğu değişken için grup ile zaman arasındaki etkileşim anlamlı değildir (p > 0,05). Grup içi analizlerde de kas ağrısı, ödem, basınç ağrısı eşiği ve eklem hareket açıklığında zaman içinde anlamlı bir iyileşme görülmemiştir (tüm p değerleri > 0,05). Ancak, HPM ve SSM gruplarında kas kuvveti ve dikey sıçrama performansı zamanla anlamlı şekilde toparlanmıştır (p < 0,05). Ayrıca, HPM grubundaki katılımcıların %52,2'si ve SSM grubundakilerin %30,4'ü tam iyileşme bildirmiştir; ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05). Bu sonuçlar, kas hasarı oluşturan egzersiz sonrasında HPM ve SSM tüketiminin kas kuvveti ve performans toparlanmasında benzer şekilde anlamlı bir iyileşme sağladığını, ancak DOMS'u ya da ödem ve basınç ağrısı hassasiyeti gibi inflamasyon belirtilerini azaltmada etkili olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Delayed onset muscle soreness (DOMS) often follows unfamiliar or intense physical activity, negatively impacting performance and recovery. This study aimed to investigate the effects of High-Protein Milk (HPM), Semi-Skimmed Milk (SSM) and Water (WT) on various indicators of DOMS and physical performance. Forty-six untrained participants (67% males, mean age 23.80 ± 2.49 years) were randomly assigned to HPM, SSM, or WT groups. To induce muscle damage, all participants performed 100 drop jumps from a 50 cm platform, after which they consumed their assigned beverage. Muscle soreness, symptoms of muscle damage and inflammation, and performance indicators were assessed at four time points: baseline (t0), immediately post-exercise (t1), 48 hours (t2), and 72 hours (t3). While a significant main effect of time was detected (p < 0.05), no interaction effects between group and time were observed (p < 0.05) for most outcomes. Within-group analyses also showed no significant improvement in soreness, edema, pressure pain threshold and range of motion across the time points in groups (all p-values > 0.05). However, muscle strength and vertical jump performance recovered significantly over time in both HPM and SSM groups (p < 0.05). Additionally, a higher proportion of participants in HPM (52.2%) and SSM (30.4%) groups reported full recovery, though this was not statistically significant (p > 0.05). These results suggest that consuming HPM and SSM after muscle damaging exercise leads to a similar significant improvement in terms of muscle strength and performance recovery but not on attenuating DOMS or inflammation symptoms such as edema and pressure pain sensitivity.