Meme kanseri hastalarında neoadjuvan kemoterapi sonrası patolojik yanıt ve radyolojik yanıt arasındaki korelasyon
Correlation between pathological and radiological responses following neoadjuvant chemotherapy in patients with breast cancer
  1. Tez No: 964886
  2. Yazar: İMGE AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen malignitelerden biridir. Moleküler alt tipler tedaviye yanıtı belirlemede önemli rol oynar. Neoadjuvan kemoterapi (NAKT), lokal ileri evre meme kanserinde tümörün küçültülmesini ve cerrahiye uygun hale gelmesini sağlarken, aynı zamanda patolojik yanıtı değerlendirerek prognoz hakkında bilgi verir. Bu çalışmanın amacı, NAKT uygulanan meme kanseri hastalarında radyolojik yanıt (rCR) ile patolojik tam yanıt (pCR) arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve bu ilişkinin moleküler alt tiplere ve diğer klinik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Aralık 2016 - Kasım 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hastanesi'nde NAKT almış ve en az 6 ay izlenmiş meme kanseri hasta verileri retrospektif incelendi. Hastaların tanı anındaki demografik, klinik ve patolojik özellikleri ile tedavi süreçleri ve görüntüleme tercihleri analiz edildi. pCR, meme ve lenf nodlarında invaziv tümör hücresi olmaması olarak; rCR ise RECIST 1.1 kriterlerine göre değerlendirildi. rCR'nin pCR'yi öngörmedeki ilişkisi ve ortalama sağkalım üzerindeki etkileri araştırıldı. Bulgular: 161 meme kanseri hastasının %98,8'i kadın olup, ortalama tanı yaşı 50,7±11,7 yıl olarak hesaplandı. Moleküler alt tip dağılımında en yüksek oran Luminal B (%59,0) alt tipine aitti. pCR oranı %32,9, rCR oranı ise %39,8 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Breast cancer is one of the most frequently diagnosed malignancies in women. Molecular subtypes play a critical role in determining treatment response. Neoadjuvant chemotherapy (NACT) not only facilitates tumor downstaging and operability in locally advanced breast cancer but also provides prognostic insights through evaluation of pathological response. This study aimed to assess the correlation between radiologic complete response (rCR) and pathologic complete response (pCR) in breast cancer patients receiving NACT and to investigate whether this relationship varies according to molecular subtypes and other clinical variables. Materials and Methods: This retrospective study included breast cancer patients treated with NACT and followed for at least six months at Ege University Hospital between December 2016 and November 2022. Demographic, clinical, and pathological characteristics at diagnosis, treatment protocols, and imaging preferences were analyzed. pCR was defined as the absence of invasive tumor cells in the breast and regional lymph nodes; rCR was evaluated based on RECIST 1.1 criteria. The association between rCR and pCR, as well as their impact on overall survival (OS), was investigated. Results: Among 161 patients, 98.8% were female, with a mean age at diagnosis of 50.7±11.7 years. The most common molecular subtype was Luminal B (59.0%). The rates of pCR and rCR were 32.9% and 39.8%, respectively.