Antikanser ilaç beksarotenin MİP tabanlı elektrokimyasal sensörlerle tayini
Determination of anticancer drug bexarotene by MIP-based electrochemical sensors
- Tez No: 964887
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kanser, dünya çapında ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Kutanöz T-hücreli lenfoma kanser hastalıklarından olan non-Hodgkin lenfoma türlerinden nadir görülen bir tanesidir ve yaygın etkileri cilt üzerinde görülmektedir. Reksinoidler adı verilen bileşiklerden olan Beksaroten (BEK), bir retionid X reseptörü agonistidir ve kutanöz T-hücreli lenfomada etkinliği hem oral hem topikal formülasyonları ile kanıtlanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında BEK'in hassas ve seçici tayini için ilk kez nanomateryal ve moleküler baskılanmış polimer temelli elektrokimyasal bir sensör geliştirilmiştir. Molibden trioksit (MoO3), platin nanoküreler (PtNK) ve kitosan (Kit) karışımı ile modifiye edilen camsı karbon elektrot (CKE) yüzeyi polimer film ile kaplanarak geliştirilen Poli(Arjinin)/BEK@MIP/MoO3-PtNK@Kit/CKE sensörünün elektrokimyasal karakterizasyonu dönüşümlü voltametri (DV) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) teknikleri ile, yüzey morfolojik özellikleri ise çeşitli spektroskopik ve mikroskopik yöntemlerden taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopi (FTIR) ile incelenmiştir. Sensörün elektrokimyasal performansı diferansiyel puls voltametri (DPV) ile değerlendirilmiştir. Buna göre sensör 7,0 × 10-15 M ve 1,0 × 10-13 M derişim aralığında standart BEK çözeltilerinin 1,06 × 10-15 M ve 3,53 × 10-15 M teşhis sınırı (TS) ve tayin alt sınırı (TAS) değerleri ile teşhis edilmiştir. Benzer kimyasal yapıya sahip olan retinoik asit ile yürütülen moleküler baskılama faktörü hesaplamaları, sensörün BEK'e karşı yüksek seçicilik gösterdiğini işaret etmiştir. Geliştirilen yöntem ile BEK ticari insan serumu örneklerinde de 1,0 × 10-13 M ve 1,0 × 10-12 M doğrusal konsantrasyon aralığında 1,14 × 10-14 M TS ve 3,82 × 10-14 M TAS ile başarılı bir şekilde tayin edilmiştir. Poli(Arg)/BEK@MIP/MoO3-PtNK@Kit/CKE'nin doğruluğu ve uygulanabilirliği Beksar® jel dozaj formu ve ticari insan serumu örneklerinde gerçekleştirilen geri kazanım çalışmaları ile değerlendirilmiştir. Kuantum mekaniksel hesaplamalarda Gaussian 09W yazılımı içinde bulunan yoğunluk fonksiyonel teorisi (YFT) yöntemi ve model geometrilerin oluşturulmasında ve hesaplamaların analizinde GausView 5.0 programı kullanılmıştır. Enerji optimizasyonları B3LYP/6-31G(d,p) seviyesinde yapılmıştır. Ayrıca moleküllerin potansiyel enerji yüzeyinde bir minimumda bulundukları (negatif frekansa sahip olmadıkları) belirlenmiştir. Kararlı yapılar için sistemlerin elektronik özellikleri incelenmiştir. Sonuç olarak geliştirilen sensör mükemmel seçicilik ve hassasiyetle BEK tayini için üstün avantajlar sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
The cancer is the second leading cause of death worldwide after cardiovascular diseases. Cutaneous T-cell lymphoma is a rare type of non-Hodgkin lymphoma, which is a cancer disease, and its widespread effects are seen on the skin. Bexarotene (BEK), one of the compounds called rexinoids, is a retinoid X receptor agonist and its effectiveness in cutaneous T-cell lymphoma has been proven with both oral and topical formulations. In this thesis, an electrochemical sensor based on nanomaterials and molecularly imprinted polymers was developed for the first time for the sensitive and selective determination of BEK. The electrochemical characterization of the developed Poly(Arginine)/BEK@MIP/MoO3-PtNS@Chit/GCE sensor, which was modified with a mixture of molybdenum trioxide (MoO3), platinum nanospheres (PtNS) and chitosan (Chit) and coated with a polymer film on the glassy carbon electrode (GCE) surface, was investigated by cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques, and the surface morphological properties were investigated by various spectroscopic and microscopic methods such as scanning electron microscope (SEM), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and atomic force microscope (AFM). The electrochemical performance of the sensor was evaluated by differential pulse voltammetry (DPV). Accordingly, the sensor was detected with 1.06 × 10-15 M and 3.53 × 10-15 M detection limit (LOD) and lower limit of detection (LOQ) values of standard BEK solutions in the concentration ranges of 7.0 × 10-15 M and 1.0 × 10-13 M. Molecular imprinting factor calculations carried out with retinoic acid, which has a similar chemical structure, indicated that the sensor showed high selectivity against BEK. With the developed method, BEK was also successfully determined in commercial human serum samples with 1.14 × 10-14 M LOD and 3.82 × 10-14 M LOQ in the linear concentration ranges of 1.0 × 10-13 M and 1.0 × 10-12 M. The accuracy and applicability of Poly(Arg)/BEK@MIP/MoO3-PtNS@Chit/GCE were evaluated by recovery studies performed on Beksar® gel dosage form and commercial human serum samples. In quantum mechanical calculations, the density functional theory (DFT) method in the Gaussian 09W software and the GausView 5.0 program were used to create model geometries and analyze calculations. Energy optimizations were made at the B3LYP/6-31G(d,p) level. It was also determined that the molecules were in a minimum on the potential energy surface (they did not have negative frequencies). The electronic properties of the systems were investigated for stable structures. As a result, the developed sensor exhibited superior advantages for the determination of BEK with excellent selectivity and sensitivity.