Hellmut Ritter ve doğu dilleri ve edebiyatlarına katkıları
Hellmut Ritter and his contributions to the study of eastern languages and literatures
- Tez No: 964961
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İSHAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışma, Alman oryantalizmi ve bu bağlamda öne çıkan önemli isimlerden biri olan Hellmut Ritter'i ve onun Doğu dilleri ve edebiyatlarına katkılarını incelemeyi amaçlamakta ve özellikle Arap, Fars ve Türk edebiyatına dair gerçekleştirdiği filolojik çalışmalar, metin neşirleri, çeviriler ve edisyon kritik yöntemlerini ele almaktadır. Ayrıca Hellmut Ritter'in çalışmalarının dayandığı akademik temeli netleştirebilmek adına, mensubu olduğu Alman oryantalizminin tarihsel gelişimi, üniversitelerin Şarkiyat bölümleri başta olmak üzere Şarkiyat dernekleri ve süreli yayınlar gibi kurumsal yapıları ilmî atmosferiyle birlikte değerlendirilmektedir. Bununla birlikte Hellmut Ritter'in biyografisi ve eserleri de derinlemesine incelenerek onun ilmî mirası ve akademik katkıları kapsamlı bir şekilde sunulmaktadır. Bunun yanı sıra çalışmamızda Hellmut Ritter'in Doğu metinlerine yaklaşımı; kullandığı transkripsiyon sistemi, edisyon kritik yöntemi ve uyguladığı çeviri stratejileri üzerinden analiz edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca onun Şarkiyatçılık tarihindeki yeri gösterilmeye çalışılırken filolojik mirasının Doğu dilleri ve edebiyatları araştırmalarındaki etkisi de ortaya konulmaktadır. Nitekim yaptığı çalışmalar, sadece bilimsel derinliğiyle değil, aynı zamanda Doğu ile Batı arasındaki kültürel ve ilmî iletişime de oldukça katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, Hellmut Ritter'in Şark kültürüne duyduğu entelektüel ilginin onun hem Batı'daki oryantalist söylemin ötesine geçmesini sağladığını hem de Doğu'daki ilmî çevrelerde saygın bir konum kazanmasına neden olduğunu da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine German Orientalism, with a particular focus on the contributions of one of its prominent figures, Hellmut Ritter, to Eastern languages and literatures. Special attention is given to his philological work, text editions, translations, and edition-critical methods, particularly in relation to Arabic, Persian, and Turkish literature. In order to clarify the academic foundation upon which Hellmut Ritter's work was based, the historical development of German Orientalism is also examined, along with institutional structures such as university departments of Oriental studies, Orientalist societies, and periodicals, as well as the scholarly environment of the time. Moreover, Hellmut Ritter's biography and works are thoroughly analyzed to comprehensively present his scholarly legacy and academic contributions. This study analyzes Hellmut Ritter's approach to Eastern texts through his use of transcription systems, textual criticism methods, and translation strategies he employed. In addition, it aims to demonstrate Ritter's place in the history of Orientalism while highlighting the impact of his philological legacy on research in Eastern languages and literatures. His works contribute significantly not only through their scholarly depth but also by fostering cultural and intellectual dialogue between East and West. Ultimately, this study reveals that Ritter's profound intellectual interest in Eastern culture enabled him to transcend the conventional orientalist discourse of the West and to gain considerable respect within scholarly circles of the East.