Fotosentez membranlarının stabilizasyonu gıdalarda herbisid analizleri için yeni bir biosensör geliştirme ve sonuçların mevcut diğer yöntemlerle karşılaştırılması
Stabilization of photosynthetic membranes, development a new biosensor for the analysis of herbicides in foods and comparasion of the results with the other methods
- Tez No: 96502
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜREN, DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
IV ÖZET FOTOSENTEZ MEMBRANLARIN STABİLİZASYONU, GIDALARDA HERBİSİD ANALİZLERİ İÇİN YENİ BİR BİOSENSÖR GELİŞTİRME VE SONUÇLARIN MEVCUT DİĞER YÖNTEMLERLE KARŞILAŞTIRILMASI BAYRAKTAR, Asiye Doktora Tezi, Gıda Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ali Üren Ağustos 2000, 139 sayfa Bu çalışmada, Herbisİd analizlerinde kullanılmak üzere geliştirilen Biosensörde reseptör olarak kullanılan fotosentez membranlann, biyolojik reseptör olarak kullanılabilirliği test edilmiştir. Isıya karşı oldukça hassas olan fotosentez membranlar dondurarak kurutma yöntemi ile stabilize edilerek, sıcaklık, pH ve ölçüm şartlarında girişim yapabilecek bazı iyonların floresans aktivite üzerine etkisi belirlenmiştir. Yerinde ve hızlı bir şekilde kullanılabilme imkanı sağlayan Biosensor ile öncelikle su örnekleri ve diğer bazı sıvı gıdalar için ölçümler gerçekleştirilerek, Biosensörden elde edilen sonuçların tekrarlanabilirliği test edilmiş, ayrıca gaz kromatografisinden elde edilen sonuçlarla karşılaştmlmıştir. Anahtar Sözcükler : Biosensor, herbisidler, dondurarak kurutma, stabilizatörler, fotosentez membranlar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STABILIZATION OF PHOTOSYNTHETIC MEMBRANES, DEVELOPMENT A NEW BIOSENSOR FOR THE ANALYSIS OF HERBICIDES IN FOODS AND COMPARISON OF THE RESULTS WITH THE OTHER METHODS BAYRAKTAR, Asiye Ph.D. in Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ali ÜREN August 2000, 139 pages In this study, the photosynthetic membranes, which were developed to use as a receptor in Biosensor for the herbicide analysis, were tested as a biological receptor. Because of the high sensitivity to the heat, the investigations were carried out into the stabilization of photosynthetic membranes by means of the freeze-dry procedure. It was also investigated the effects of temperature, pH and some ions which causes interferance onto the fluorecence activity. The measurements were carried out by using Biosensor, which provides on-land and rapid analysis, for the water and some liquid foods. The reproducibility of the results were tested and compared with gas chromatography analysis results. Keywords : Biosensor, herbicides, freeze-drying, stabilizors, photosynthetic membranes,