Rotator manşet cerrahisi sonrası telerehabilitasyonyönteminin yaşam kalitesi, ağrı ve fonksiyonellik üzerineetkisi
Effect of telehabilitation method on quality of life, painand functionality after rotator cuff surgery
  1. Tez No: 965192
  2. Yazar: AYSAN YAGHOUBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Omuz, günlük yaşamda geniş hareket kabiliyeti ve esnekliği sayesinde birçok aktiviteyi mümkün kılan önemli bir eklemdir. Telerehabilitasyon, iletişim teknolojileri aracılığıyla uzaktan sunulan rehabilitasyon hizmetleri ile engelli ve izole bireylere erişimi kolaylaştırmayıve sağlık kaynaklarının verimli kullanımını artırmayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışması, rotator manşet cerrahisi sonrası uygulanan telerehabilitasyonun ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonellik üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, 18-65 yaş aralığında ve cerrahiden en az altı hafta geçmiş 30 gönüllü katılmıştır. Katılımcılar telerehabilitasyon (n=20) ve geleneksel yüz yüze fizyoterapi (n=10) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki grup, sekiz hafta süresince haftada üç seans şeklinde; eklem hareket açıklığı, germe, kuvvetlendirme ve stabilizasyon egzersizlerinden oluşan bir programı tamamlamıştır. Ağrı düzeyleri Visual Analog Skalası (VAS) ile, yaşam kalitesi Western Ontario Rotator Cuff İndeksi (WORC), fonksiyonel durum ise Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH) ile ölçülmüştür. Ayrıca kas kuvveti manuel kas testi, eklem hareket açıklığı ise gonyometrik ölçümlerle değerlendirilmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası veriler karşılaştırılmış; istatistiksel analizler SPSS 25.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular, her iki tedavi yönteminin ağrı, yaşam kalitesi ve fonksiyonellikte anlamlı iyileşmeler sağladığını göstermiştir. Bununla birlikte telerehabilitasyon grubunda, kas kuvveti ve yaşam kalitesinde geleneksel yöntemlere kıyasla daha belirgin gelişmeler saptanmıştır. Bu sonuçlar, rotator manşet cerrahisi sonrası rehabilitasyonda telerehabilitasyonun, erişilebilirliği artırırken klinik ve fonksiyonel açıdan etkin bir alternatif olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The shoulder joint, with its wide range of motion and flexibility, plays a crucial role in enabling daily activities. Telerehabilitation, defined as the delivery of rehabilitation services through communication technologies, aims to enhance access for individuals with disabilities or isolation while promoting the efficient use of healthcare resources. This study aimed to evaluate the effects of telerehabilitation on pain, quality of life, and functionality following rotator cuff surgery. A total of 30 volunteers, aged 18–65 years and at least six weeks post-surgery, were recruited. Participants were randomly assigned to either the telerehabilitation group (n=20) or the traditional face-to-face physiotherapy group (n=10). Both groups completed an eight-week program consisting of joint mobility, stretching, strengthening, and stabilization exercises performed three sessions per week. Pain levels were assessed using the Visual Analog Scale (VAS), quality of life with the Western Ontario Rotator Cuff Index (WORC), and functional status with the Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand questionnaire (DASH). Muscle strength was evaluated through manual muscle testing, and range of motion was measured using goniometry. Pre- and post-treatment outcomes were compared, and statistical analyses were conducted using SPSS 25.0. Findings revealed significant improvements in pain, quality of life, and functionality in both groups. However, the telerehabilitation group demonstrated more pronounced gains in muscle strength and quality of life compared to conventional rehabilitation. These results suggest that telerehabilitation is an effective and accessible alternative for postoperative rehabilitation in rotator cuff surgery.