Élaboration et expérimentation de séquences didactiques pour ledéveloppement de la compétence interculturelle chez les futursenseignants de Français langue étrangère
Fransızca öğretmen adaylarının kültürlerarası yetkinliğiningeliştirilmesi için eğitsel etkinliklerin hazırlanması ve uygulanması
- Tez No: 965343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dil ve kültür arasındaki etkileşim, yabancı dil öğretiminde kaçınılmazdır. Bu nedenle, kültürlerarası yeterlik edinimi, geleceğin Fransızca öğretmenlerinin yetiştirilmesinde merkezi bir yere sahiptir. Bu araştırma, bu yeterliklerin geliştirilmesini desteklemeyi ve sınıf ortamında kullanılmaya uygun eğitsel materyallerin tasarımına imkân veren bir model sunmayı amaçlamaktadır. Kültürlerarası yeterlikleri geliştirmek amacıyla hazırlanan eğitsel materyallerin sınıf ortamında uygulanabilmesi için nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2023–2024 akademik yılının bahar döneminde, Uludağ Üniversitesi Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı'nda Fransız Kültürü dersine kayıtlı 15 öğrenciden oluşan bir grupla yürütülmüştür. Materyaller dört hafta boyunca ders sürecinde uygulanmıştır. Veriler, araştırmacının gözlemleri, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve araştırmacı notları yoluyla toplanmıştır. Elde edilen tüm veriler betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Sonuçlar, kavramsal çerçeveye dayalı olarak dört tema etrafında yapılandırılmıştır: betimleyici bilgiler, ders süreci, öğrenme kazanımları ve değerlendirme. Araştırma,“geleceğin öğretmenlerinde kültürlerarası yeterlikler nasıl geliştirilebilir?”sorusuna yanıt vermiştir. Bulgular, kullanılan materyallerin her bir ders için aşamalı bir kültürlerarası yaklaşım oluşturulmasına katkı sağladığını, öğretmen adaylarına yeni bakış açıları kazandırdığını ve kendi yeterlik gelişimleri üzerine düşünmelerini teşvik ettiğini göstermektedir. Ayrıca bu çalışma, dilsel ve kültürlerarası yeterliklerin eşzamanlı gelişimini desteklemeye yönelik somut materyal örnekleri ve pedagojik aşamalar sunarak öğretmen adaylarının mesleki gelişimlerine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The interaction between language and culture is inevitable in foreign language education. Therefore, acquiring intercultural competence holds a central place in the training of future French teachers. This study aims to foster the development of such competences within their educational path by proposing a model that facilitates their growth and supports the design of pedagogical materials adapted for classroom use. A qualitative study, using a single-case study design, was conducted to implement these pedagogical materials aimed at developing intercultural competence. The study group consisted of 15 students enrolled in the Culture française course during the second semester of the 2023–2024 academic year in the Department of French Language Teaching at Uludağ University in Bursa. For four weeks, the materials were used during class sessions. The main data were collected through the researcher's observations, semi-structured interviews, and the researcher's notes. All data were analyzed using a descriptive analysis method. The results, structured around the conceptual framework, were organized into four themes: descriptive information, course process, learning outcomes, and evaluation. The study answered the central question: how can future teachers develop their intercultural competence? The findings reveal that the use of pedagogical materials helped structure a progressive intercultural approach within each course, provided new perspectives to the trainee teachers, and encouraged reflection on their own intercultural development. Moreover, the study offers concrete examples of materials and pedagogical steps tailored to support the simultaneous development of linguistic and intercultural competences, with the aim of better preparing future teachers throughout their training.