Uyuşturucu ile mücadele ve gümrük istihbaratı: ABD ve Türkiye örnekleri
Customs intelligence and countering drug trafficking: Cases of US and Türkiye
- Tez No: 965418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, ABD ve Türkiye örneklerini vaka analizleriyle açıklayarak uyuşturucu ile mücadelede gümrük istihbaratının önemini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tarihsel kökeni yüzyıllar öncesine dayanan uyuşturucu maddeler, zaman içerisinde farklı formlara ve kullanım amaçlarına dönüşmüştür. Buna ilave olarak, İkinci Dünya Savaşı sonrasında uyuşturucu madde bağımlılığının artış göstermesi ile günümüzün küresel sorunu haline gelmiştir. Bu bakımdan devletleri sorun olarak uyuşturucu ve mücadele olarak uyuşturucu bakımından öncelikle güvenlik, coğrafi ve ekonomik olarak etkilemektedir. Devletlerin üzerinde bulunduğu rotalar uyuşturucu madde ile mücadelede ulusal ve uluslararası politikaları da belirlemektedir. Bu kapsamda, bu tezde ilgili dokümanların titizlikle incelenmesi ve sistematik bir literatür taramasının ardından, uyuşturucu ile mücadele de Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye Cumhuriyeti'nin uyuşturucu ile mücadele sürecindeki yasal çerçevesi, mücadele politikaları ve mücadele eden kurumlar karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Veriler ulusal ve uluslararası makale, tez ve raporlardan toplanmıştır. Ayrıca, yapılan bu çalışmada, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Teşkilatı içerisinde yer alan NARKOKİM ve Drug Enforcement Administration'ın uyuşturucu ile mücadele sürecindeki istihbari faaliyetleri ele alınmıştır. Gerçekleştirilen çalışma neticesinde ABD daha proaktif ve bütüncül bir mücadele politikası izlerken, Türkiye Cumhuriyeti'nin sınır güvenliği ve güvenlik temelli bir politika izlediği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the importance of customs intelligence in the fight against drugs by explaining the examples of the USA and Türkiye with case studies. With historical origins dating back centuries, drugs have evolved into different forms and purposes of use over time. In addition, the increase in drug addiction after the Second World War has become today's global problem. In this respect, drugs as a problem and drugs as a struggle affect states primarily in security, geographical and economic terms. The routes on which states are located also determine national and international policies in the fight against drugs. In this context, this thesis comparatively analyzes the legal framework, counterdrug policies and counterdrug institutions of the United States of America and the Republic of Türkiye in the fight against drugs, following a meticulous examination of relevant documents and a systematic literature review. Data were collected from national and international articles, theses and reports. In addition, in this study, the intelligence activities of NARKOKİM and Drug Enforcement Administration within the Customs Enforcement Organization of the Ministry of Trade in the fight against drugs were discussed. As a result of the study, it has been stated that while the USA follows a more proactive and holistic counterdrug policy, the Republic of Turkey follows a policy based on border security and security.