Representations of quantum groups and their applications: Special case of SVq (2) and Eq (2)
Kuantum grupların temsilleri ve uygulamaları: SVq (2) ve Eq (2) özel durumları
  1. Tez No: 76542
  2. Yazar: GADJİ AKHMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET SUq(2) ve kuantum küresi S% üzerinde invaryan mesafe ve SUq(2) invaryan ölçü inşa edildi. Kontraksiyon yöntemi kullanarak Eq(2) üzerinde invaryan ölçü ve invaryan integral, kuantum düzlemi E% üzerinde invarian mesafe tanımlandı. J5g(2)'nin üniter indirgenemez temsillerinin 5'C/g(2)'nin üniter indirgenemez temsillerinden kontraksiyon ile elde edilebileceği gösterildi. Üniter indirgenemez temsillerin matris elemanlarının ve invaryan integralin simetrilerini kullanarak Eq(2) üzerinde bir Planscherel ölçü kuruldu. Eq(2), SUq{2) ve bunlara karşılık gelen homojen uzaylarda genelleştirilmiş fonksiyonlar tanımlandı. Fiziksel uygulamalara örnek olmak üzere kuantum küresi S% üzerinde Green fonsiyonu ve Kernel somut olarak yazıldı. Yörünge integrali formalizmi kuantum küresi üzerine genelleştirildi. q-Einstein uzayı S* x R ve q-Minkowski uzayı E2q X R üzerinde kütlesiz skalar alanın Green fonksiyonu yazıldı. Kuantum osilatorünün Green fonksiyonu da tanımlandı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT An invariant measure on SUq(2), the invariant distance on SUq(2) and on the quantum sphere S% are constructed. By contraction we define an invariant measure, an integral on Eq(2) and an invariant distance on the quantum plane E"1. It is shown that the matrix elements of the unitary irreducible representations of Eq(2) can be obtained from those of SUq{2) by contraction. Using symmetries of the invariant integral and the matrix elements of unitary irreducible representations we construct a Planscherel measure on Eq{2). Generalized functions on Eq(2), SUq{2) and its homogeneous spaces are defined. As examples of physical applications we give the explicit form of ther Green function and the Kernel on the quantum sphere Sq. On the example of quantum sphere we generalize the path integral formalism. The Green's function for massless scalar fields on the q-Einstein space Sq x R and the q-Minkowski space E* x R are constructed. The Green's function for the quantum oscillator is also denned.