Java serulet, JDBC ve DBMS kullanarak bir elektronik ticaret sitesi uygulanması
An Electronic commerce site application using java serulets, JDBC and DBMS
  1. Tez No: 96567
  2. Yazar: MEHMET MİRAT SATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CUDİ OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET JAVA SERVLET, JDBC VE DBMS KULLANARAK BİR ELEKTRONİK TİCARET SİTESİ UYGULAMASI SATOGLU, Mehmet Mirat Yüksek Lisans Tezi, Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Cudi Okur Eylül 2000, 88 sayfa Teknolojiyle beraber hayatımızdaki pekçok şey hızla değişiyor. Çocuklarımızın oyunlarından büyüklerimizin sohbetlerine kadar çok geniş bir yelpazede bu değişikliği gözlemlemek mümkün. Benzeri değişiklikler ticaret usullerini de etkilemektedir. İnternet kullanımının ve bununla beraber elektronik ticaretin her yıl katlanarak arttığı bir dönemdeyiz. Elektronik ticaretin sağladığı avantajları kullanan şirketler de cirolarını küçük yüzdelerle değil katlayarak artırmaktalar. Örneğin 1996 rakamlarına göre Jupiter Communications 1.2 milyar dolar, Forrester Research 520 milyon dolar elektronik ticaret gerçekleştirmiş. Aynı şirketlerin 2000 yılı e-ticaret işlem tahminleri şöyle: Jupiter Comm. 7.3 milyar dolar (% 508 artış, yıllık % 57 büyüme), Forrester Research 7 milyar dolar (% 1246 artış, yıllık % 92 büyüme). Bu rakamlara bakıldığında açık olan şu : E-ticaret alanında yetersiz kalan şirketler önümüzdeki yıllarda gitgide küçülmeye mahkumdurlar. Bu çalışmada mevcut en son teknolojiler kullanılarak ( Ör. CGI yerine“java servlet”) bir elektronik ticaret sitesi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Anahtar kelimeler : Java, TCP/IP, SSL, Güvenlik, JDBC, Internet, Servlet, DBMS, WWW.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT AN ELECTRONIC COMMERCE SITE APPLICATION USING JAVA SERVLETS, JDBC AND DBMS SATOGLU, Mehmet Mirat MSc, in International Computing Institute Supervisor: Prof. Dr. M. Cudi Okur September 2000, 88 pages Most of the things in our life change together with technology. It is possible to observe this change in a large range from our children's games to talks of older people. Similar changes affected the way commerce is done. We are in an era that internet use and e-commerce, together with internet increase with an exponential growth. The companies that use the benefits of ecommerce also increase their income exponentially. For example, in 1996, Jupiter Communications had 1.2 billion $ income from e-commerce and Forrerter Research 520 million $ income. Same companies' estimates for 2000 is as follows : Jupiter Communications 7.3 billion $ ( 508 % increase, 57 % annual growth ), Forrester Research 7 billion $ ( 1246 % increase, 92 % annual growth). According to these estimates, it is clear that if a company ignores e-commerce applications, it will be lost. In this thesis, an e-commerce application is developed using recent technologies like Java servlets instead of CGI. Keywords : Java, TCP/IP, Internet, SSL, Security, JDBC, DBMS, Servlet, WWW.