Investigation of pre-service english language teachers' readiness of teaching in multicultural environments
Hizmet öncesi ingilizce öğretmenlerinin çok kültürlü ortamlarda öğretmenlik yapma hazır bulunuşluklarının incelenmesi
- Tez No: 965672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki İngilizce öğretmeni adaylarının çok kültürlü sınıflarda öğretmenlik yapmaya yönelik, kendi beyanlarına dayalı hazır bulunuşluk düzeylerini incelemektedir. Eğitim ortamlarında çeşitliliğin artmasıyla birlikte, öğretmenlerin dilsel ve kültürel açıdan farklı öğrencilere yönelik hem mesleki yeterlikler hem de kişisel ve kültürel farkındalık geliştirmeleri gerekmektedir. Çok kültürlü eğitim, kültürel açıdan duyarlı öğretim ve kültürlerarası yeterlik kuramlarına dayanan araştırma, üçüncü ve dördüncü sınıf öğretmen adaylarının hazır bulunuşluklarını anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla değerlendirmiştir. Bulgular, dördüncü sınıf öğrencilerinin kişisel hazır bulunuşluklarının, üçüncü sınıf öğrencilerinin ise mesleki hazır bulunuşluklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir; bu durum, güncel ders içeriklerinin etkisiyle açıklanabilir. Öğretmenlik deneyimi olmayan katılımcıların mesleki hazır bulunuşluklarının daha yüksek olması, teori ile uygulama arasındaki boşluğa işaret etmektedir. Çok kültürlü aile geçmişine sahip olanlar ise her iki boyutta da yüksek puan almıştır. Katılımcılar genel olarak çok kültürlü öğretime olumlu yaklaşmış, ancak daha fazla uygulamalı ve deneysel eğitim talep etmiştir. Bulgular, öğretmen yetiştirme programlarında kültürel açıdan duyarlı, yansıtıcı ve uygulamalı yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the readiness of Turkish pre-service English language teachers to work in multicultural classrooms. As diversity in schools grows, teachers must develop both professional skills and cultural awareness to support students from varied backgrounds. Grounded in multicultural education, culturally responsive teaching, and intercultural competence, the research evaluates self-reported readiness among third- and fourth-year teacher candidates through a survey and semi-structured interviews. Findings show that fourth-year students felt slightly more personally ready, while third-year students reported higher professional readiness, possibly reflecting recent coursework. Participants without teaching experience scored higher in professional readiness, suggesting a gap between theory and practice. Those from multicultural family backgrounds reported higher readiness in both dimensions. While attitudes toward multicultural teaching were positive, participants expressed a need for more experiential training. The results underscore the importance of incorporating practical, reflective, and culturally responsive strategies into teacher education programs, ensuring future English teachers are prepared to navigate the complexities of diverse classrooms in Türkiye.