Modernist tarihselci düşüncenin kelâmi yönü (Fazlurrahman ve Hasan Hanefî örneği)
The theological aspect of modernist historicist thought: The example of Fazlurrahman ve Hasan Hanefi
- Tez No: 965884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Batı'da kendine has tarihsel şartlarda ortaya çıkan tarihselcilik İslâm dünyasına aktarıldığında genel olarak, üzerinde ittifak edilmiş bazı dînî ahkâmın tarihsel olduğunu bu sebeple de modern dönemin şartlarına göre değiştirilmesi gerektiğini ön gören ve Kur'ân'ın tarihselci bir perspektif üzerinden okunması lüzumunu öne süren bir anlama metodu olarak amelî hükümlere dair değerlendirmeleriyle ön plana çıkmıştır. Bu yönüyle akademi dünyasında çoğunlukla tefsir kürsülerinde ele alınan bir düşünce olmuştur. Ancak kendi tutarlığı açısından tarihselci bir yaklaşımın, amelî sahada yapılmasını teklif ettiği büyük çaplı değişikliklerle sınırlı kalmaması dindeki bazı temel tasavvurların yeniden belirlenmesini de içeren teorik bir zemini inşâ etmesi akademik bir gereklilik olarak gözükmektedir. Bu gerekliliğe binaen tarihselci düşünceyi savunanlar içinde, yukarıda zikredilen amelî boyutun ötesine geçenler olmuştur. Onlar için tarihselci düşünce, muamelat alanına tealluk eden ahkâmın da ötesinde bir kapsayıcılığı haizdir. Bazısı için Kur'an, Hz. Peygamber'in sözü olarak telakki edilirken bir kısım temel mesajlar hariç tamamen tarihsel olarak görülmüş, diğer bir kısım tarihselciler de tarihsel olanın alanını Allah'ı ve sıfatlarını da içine alacak şekilde genişletmiştir. Ne var ki meselenin daha çok kelâm ilmini ilgilendiren bu boyutu yeterince ele alınmamıştır. Dinin inanç noktasındaki hassasiyeti ve temel dinamikleri göz önünde tutulduğunda, amelî boyuttan ziyade, bahsi geçen teorik boyutunun arz ettiği önem ve tartışılmasının gerekliliği izahtan varestedir. Dolayısıyla bu çalışmada tarihselci düşünce, Fazlurrahman ve Hasan Hanefî üzerinden ilâh tasavvuru ve peygamber tasavvuru gibi dinin temel meselelerindeki boyutuyla ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede tezde nitel yöntem kullanılarak kelâm ilmi ve tarihselcilik muhtelif yönleriyle tanıtılmış ve sonrasında nitel ve analitik yöntemler tatbik edilerek mezkûr düşünürlerin ilâh ve peygamber tasavvurları ve bu konudaki yaklaşımlarının tarihselcilikle ilişkisi ele alınarak bu ilişkinin metodolojik tutarlılığı değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Son olarak İslâm dünyası için yeni bir fenomen olan tarihselcilik bağlamında bir kavramsallaştırma teklifi sunularak tez, bazı görüş ve önerilerin yer aldığı sonuç bölümü ile de nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Historicism, which emerged in the West under its own historical conditions, has generally come to the fore with its evaluations of practical rulings when it was transferred to the İslâmic world, as a method of understanding that foresees that some religious provisions that are agreed upon are historical and therefore need to be changed according to the conditions of the modern period and that the Quran should be read from a historicist perspective. In this respect, it has been a thought mostly addressed in the tafsir chairs in the academic world. However, in terms of its own consistency, it seems to be an academic necessity for a historicist approach not to be limited to the large-scale changes it proposes to make in the practical field and to build a theoretical ground that includes the re-determination of some basic concepts in religion. Based on this necessity, there have been those who have gone beyond the practical dimension mentioned above among those who defend historicist thought. For them, historicist thought has a comprehensiveness beyond the provisions that concern the field of transactions. For some, the Quran is the life of Hz. While it was considered as the word of the Prophet, it was seen as completely historical except for some basic messages, while other historicists expanded the scope of the historical to include Allah and his attributes. However, this dimension of the issue, which mostly concerns the science of theology, has not been addressed sufficiently. When the sensitivity and basic dynamics of religion in terms of belief are taken into account, the importance and necessity of discussing the theoretical dimension in question, rather than the practical dimension, is beyond explanation. Therefore, in this study, historicist thought has been tried to be revealed with its dimension in the fundamental issues of religion such as the conception of god and the conception of prophet through Fazlurrahman and Hasan Hanafi. Within this framework, the thesis introduces historicism and the science of theology in various aspects by using the qualitative method, and then, by applying qualitative and analytical methods, the relationship between the concepts of god and prophet of the aforementioned thinkers and their approaches on this issue and historicism has been discussed and the methodological consistency of this relationship has been evaluated. Finally, a conceptualization proposal is presented in the context of historicism, a new phenomenon for the İslâmic world, and the thesis is concluded with a conclusion section that includes some views and suggestions.