Hareketli otomat satış sistemlerinin tasarımı, sayısal analizi ve prototip imalatı
Design, numerical analysis and prototype manufacturing of mobile vending systems
- Tez No: 965914
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ENGİN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Otomat günlük yaşam örneklerinde, yiyecek-içecek, hijyen ürünleri ve tütün ürünlerini, zamandan tasarruf edip, insan enerjisini efektif kullanarak satış yapan makinelerdir. Teknik anlamda ise, tamamen otomatik yani, insandan bağımsız işlemesi gereken bir senaryoyu ardışık veya döngüsel olarak gerçekleştirebilen bir makinedir. Otomat sektörü insana hizmetin hiç durmadığı bir alandır. Bu nedenle, mekanik ve yöntem olarak daha cazip bir konuma getirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla dünya çapında çok çeşitli otomatlar geliştirilmiştir. Bahsi geçen otomatlar su, içecek, yiyecek, tütün ürünleri ve kişisel kutulu ürünlerin satışını sunmaktadır. Teknoloji günlük hayatı ileri taşımaya devam ederken, kişisel ihtiyaçlarımızı otomatikleştirme de bu yönde ilerlemektedir. Bu otomasyon süreci, çeşitli kontrol sistemlerinin bir araya getirilerek makine sistemi oluşturulur. Mühendislik hesaplamaları ile, kayış kasnak sistem hesaplamaları, redüktör ve motor gereklilikleri için hesaplamalar gerçekleştirilip, tasarım oluşturuldu. Oluşturulan bu otomatların, tasarım işlemlerinin ardından ANSYS üzerinden, statik yapı için; eş değer gerilme incelemesi, emniyet faktörü incelemesi, total deformasyon incelemesi gerçekleştirildi. Dinamik yapı için; x ekseni deformasyon incelemesi ve z ekseni deformasyon incelemesi gerçekleştirilip, analizler ile tasarım desteklendi. Aynı zamanda tasarım analiz süreçleri ile ortaya çıkan prototip ürün değerlendirmesi yapılıp, ürün testleri ve doğrulama süreci hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışmada mekanizmaların tarihçeleri, akademik incelemeler, otomat çeşitleri ve özellikleri, otomat satış makinelerinin hem statik hem de dinamik modelleri sunuldu. Daha fonksiyonel, düşük maliyetli, kolay ve yenilikçi olan aynı zamanda da kırılma, ezilme tehlikesi barındıran ürünlerin satış ve çeşitlilik imkânı sunan ve daha ergonomik yollar ile teslimat serüveni sunan, otomat çeşitlerinden bahsedildi.
Özet (Çeviri)
In everyday life, vending machines are machines that sell food, beverages, hygiene products, and tobacco products, saving time and effectively utilizing human energy. Technically, they are fully automated, meaning they can execute a scenario that requires human intervention, either sequentially or cyclically. The vending machine industry is a field where service to people never ceases. Therefore, it needs to be made more attractive, both mechanically and methodically. A wide variety of vending machines have been developed worldwide for this purpose. These vending machines sell water, beverages, food, tobacco products, and individual boxed items. As technology continues to advance daily life, so too does the automation of our personal needs. This automation process involves combining various control systems to create a machine system. Engineering programming, belt-pulley system programming, and programming for reducer and motor requirements were performed, and design dimensions were determined. Following the design activities for these vending machines, ANSYS performed the following for the static structure: equivalent deformation analysis, safety factor analysis, and total deformation analysis. For the dynamic structure: X-deformation change analysis and Z-deformation change analysis, supported by design analyses. The resulting prototype product was also evaluated through design analyses, and information was provided on product testing and operational processes. This comprehensive report presents the history, academic studies, vending machine types and features, and both static and dynamic models of vending machines. It discusses vending machine types that are more functional, have lower support, are easier to use, and offer breakage, crushing, storage, failed sales, and variety, and offer more ergonomic delivery options.