Yetişkin bireylerin romantik ilişkilerinde aldatma eğilimi ile bağlanma stilleri ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between cheating tendency, attachment styles and self esteem in adults' romantic relationships
  1. Tez No: 966066
  2. Yazar: SEÇİL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yetişkin bireylerin romantik ilişkilerinde aldatma eğilimi etkileyen birçok etmen bulunmaktadır. Bu etmenlerden bazılarının bağlanma stilleri ve benlik saygısı olduğunu belirten çalışmalar mevcuttur. Sağlıklı ilişkiler kurabilmek için bağlanma stillerinin ve benlik saygısının etki alanları önemli bir yere sahiptir. Bu bakış açısıyla yola çıkılan bu araştırma yetişkin bireylerin romantik ilişkilerinde aldatma eğilimi ile bağlanma stilleri ve benlik saygısı arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel sorusu ''Yetişkin bireylerin romantik ilişkilerindeki aldatma eğilimi ile bağlanma stilleri ve benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?'' şeklinde belirlenmiştir. Ele alınacak olan bu araştırmanın alan yazınına katkı sağlayacağı ve romantik ilişkilerde farkındalık yaratacağı düşünülmektedir. Araştırma kapsamında 165 katılımcıdan veri toplanıldı. Ancak, analizlerden önce, daha önce romantik ilişki deneyimi bulunmadığını belirten 27 katılımcının verisi araştırmanın amacıyla uyumlu olmaması nedeniyle analiz dışı bırakıldı. Nihai analizler, 18-65 yaş arası 83 kadın (%60,1) ve 55 erkek (%39,9) olmak üzere toplam 138 katılımcı üzerinden gerçekleştirildi. Veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formuna ek olarak, Aldatma Eğilim Ölçeği (AEÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği kullanıldı. Elde edilen verilerin analiz ve yorumlanması için SPSS programı ve Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü ANOVA ve Regresyon Analizinden yararlanıldı. Araştırma sonucuna göre, aldatma eğilimi ile güvenli bağlanma stili arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif bir ilişki bulunurken, kaçınan ve kaygılı-kararsız bağlanma stili ile arasında ise istatistiksel olarak pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Öte yandan, benlik saygısı ile aldatma eğilimi ve bağlanma stilleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığı görülmektedir. Aynı zamanda bağlanma stillerinin aldatma eğilimi üzerinde etkisi bulunurken benlik saygısının etkisinin bulunmadığı sonucuna varılmaktadır. Cinsiyetlerin aldatma eğilimi, bağlanma stilleri ve benlik saygısı puanları arasındaki farka bakıldığında ise aldatma eğilimi ve Kaçınan Bağlanma Stili değişkeni bakımından erkeklerin ortalaması kadınların ortalamasından, Güvenli Bağlanma Stili ve benlik saygısı değişkeni bakımından ise kadınların ortalaması erkeklerin ortalamasından anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
There are many factors that influence the tendency to cheat in romantic relationships among adults. Studies suggest that attachment styles and self-esteem are among these factors. The impact of attachment styles and self-esteem plays a significant role in establishing healthy relationships. Based on this perspective, this study aims to examine the relationship between infidelity tendencies, attachment styles, and self-esteem in the romantic relationships of adults. The central question of the study is:“Is there a significant relationship between infidelity tendencies, attachment styles, and self-esteem in the romantic relationships of adults?”This research is expected to contribute to the literature and raise awareness in the context of romantic relationships. Data were collected from 165 participants for the study. However, prior to the analyses, data from 27 participants who reported having no previous romantic relationship experience were excluded, as they did not align with the study's purpose. Final analyses were conducted with a total of 138 participants, comprising 83 women (60.1%) and 55 men (39.9%) aged between 18 and 65 years. In addition to Personal Information Form, Cheating Tendency Scale and Three-Dimensional Attachment Styles Scale, and Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) were utilized to collect data. The analysis and interpretation of the collected data were performed using SPSS software, employing Pearson Product-Moment Correlation Coefficient, Independent Samples t-Test, One-Way ANOVA and Regression Analysis. According to the results of the research, there is a statistically significant negative relationship between the tendency to cheat and secure attachment style, while there is a statistically positive relationship between avoidant and anxious-ambivalent attachment style. On the other hand, there is no statistically significant relationship between self-esteem and the tendency to cheat and attachment styles. At the same time, it is concluded that while attachment styles have an effect on the tendency to cheat, self-esteem has no effect. When the difference between the cheating tendency, attachment styles and self-esteem scores of the genders is examined, it is seen that the average of men is significantly higher than the average of women in terms of the infidelity tendency and Avoidant Attachment Style variable, and the average of women is significantly higher than the average of men in terms of Secure Attachment Style and self-esteem variable.