Robotik kodlama ile periyodik klavye tasarlanması ve öğretim materyali olarak kullanılması
Designing a periodic keyboard with robotic coding and using it as teaching material
  1. Tez No: 966103
  2. Yazar: AYŞE EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLBER POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Eğitimde teknoloji entegrasyonu son yıllarda eğitimin hemen her alanında kullanılmaya başlamıştır. MEB 2023 Eğitim vizyonunda vurgu yapılan teknoloji entegrasyonu doğrultusunda hedeflenen noktaya ulaşılması adına ortaokullarda okutulan fen bilimleri ve bilim eğitim derslerinin kazanımları yenilenmiş ve Robotik kodlama, teknolojik tasarım gibi bazı konular eklenmiştir. 2000 yılı sonrası teknolojinin içine doğan ve“Dijital Yerliler”veya“Net Kuşağı”olarak adlandırılan Z kuşağının eğitim süreçlerinden beklentileri önceki nesile göre farklılıklar göstermektedir. Z kuşağı çocuklar pasif değil, aktif öğrenen, bizzat deneyimlenen ve teknolojik araçların kullanıldığı öğrenme süreçlerini tercih etmektedirler. Bu durum göz önüne alınarak bu çalışmanın Kırşehir İlin de öğrenim gören 30 ortaokul 8. Sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirmesi planlanmaktadır. Araştırmanın modeli nitel araştırma yöntemlerinden biri olan“Eylem Araştırması”olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda periyodik tablo bir klavye Arduino yazılımına dönüştürülerek, üç boyutlu bir tasarım yapılmıştır. Bu klavye kullanılarak öğlencilerin periyodik klavye konusu teknoloji destekli, bizzat deneyimleyerek, çoklu zeka kuramına uygun, renkli, sesli dokunmatik olarak, eğlenerek ve istediği kadar tekrarlayarak, soyut hale getirerek öğrenmeleri amaçlanmaktadır. Araştırma sürecinde veri toplama aracı olarak Araştırmacı tarafından geliştirilen Periyodik Klavye, Öğrenci gözlemi için rubrik, Öğrenme günlüğü ve öğrenci mülakat formu (görüşme formu) akademik başarı testi kullanılması planlanmaktadır. Araştırma sürecinden elde edilen nicel verilerin descriptive analiz, Mann Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Khi Kare Testi ile analiz edilmesi planlanırken; araştırma sürecinde elde edilen nitel verilerin içerik analizine tabi tutularak analiz edilmesi planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology integration in education has started to be used in almost every field of education in recent years. In order to reach the targeted point in line with the technology integration emphasized in the MEB 2023 Education vision, the achievements of science and science education courses taught in secondary schools have been renewed and some subjects such as robotic coding and technological design have been added. The expectations of Generation Z, which was born into technology after 2000 and called“Digital Natives”or“Net Generation”, from the education process differ from the previous generation. Generation Z children prefer learning processes that are active rather than passive, experienced personally, and in which technological tools are used. Considering this situation, it is planned to carry out this study with the participation of 30 secondary school 8th grade students studying in Kırşehir. The model of the research was determined as“Action Research”, which is one of the qualitative research methods. In this context, the periodic table was converted into a keyboard Arduino software and a three-dimensional design was made. By using this keyboard, it is aimed for students to learn the subject of periodic keyboard with technology support, by experiencing it personally, in accordance with the theory of multiple intelligences, in color, with sound and touch, by having fun and by repeating it as much as they want and by making it abstract. During the research process, it is planned to use the Periodic Keyboard developed by the Researcher as a data collection tool, rubric for student observation, learning diary and student interview form (interview form) and academic achievement test. While it is planned to analyze the quantitative data obtained from the research process with descriptive analysis, Mann Whitney U test, Wilcoxon Signed Rank Test and Chi Square Test; It is planned to analyze the qualitative data obtained during the research process by subjecting it to content analysis.