20. yüzyıldan günümüze âşık şiirinde nasihatname geleneği ve nasihatler
The advice tradition and advices in ashik poetry from the 20th century to the present day
  1. Tez No: 966113
  2. Yazar: İSMAİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AHSEN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Toplumsal yaşam içerisinde insanların iyiye ve güzel olana yönlendirilmesi önem verilmesi gereken konulardandır. İnsanlar başlarından geçen, yaşadıkları her hadiseden tecrübe kazanmışlar, bu durumlardan ders çıkararak başkalarının da aynı duruma düşmemeleri için nasihat ederek insanlarla paylaşmışlardır. Geçmişten günümüze kadar yaşama kabiliyeti gösteren âşıklık geleneğinde toplumu ilgilendiren her türlü konu şiirlerde işlenmiştir. Âşık şiirinde öne çıkan konulardan biri de tezimize konu olan ''Nasihat'' temasıdır. ''20. Yüzyıldan Günümüze Âşık Şiirinde Nasihatname Geleneği ve Nasihatler'' adlı tezin konusu: 20. yüzyıl ve sonrasında yaşamış olan usta âşıkların sosyal hayat içerisinde görüp işittikleri eksiklik ve aksaklıklar üzerinden yola çıkarak insanları güzel olana sevk etmek amaçlı meydana getirdikleri şiirlerinde verdikleri nasihatlerde ne türden mesajları aktarmak istediklerinin açıklanmasından ibarettir. Âşıkların şiirleri incelendiğinde; genel manada insanların yaşanabilecek herhangi bir olay karşısında temkinli ve tedbirli olmaları tembih edilmiştir. Aynı zamanda âşıklar, insanların topluma ve kendilerine fayda sağlayabilecek davranışları edinmeleri için de öğüt vermişlerdir. Ayrıca İslam dininde önem verilmesi gereken Allah'ın emir ve yasaklarına uymayı ve Hz. Muhammed (sav)'in tavsiye ettiği şekilde yaşamayı da tavsiye etmişlerdir. Tezimizde 20. yüzyıldan günümüze kadar olan âşık şiirinde insanoğlunun var olduğu andan itibaren her zaman varlığını korumuş olan ve ihtiyaç duyulan nasihat temasına ait başlıklar tespit edilmiştir. Kaynaklar taranıp incelendiğinde toplamda 139 şaire ait şiirlerde nasihat unsurları tespit edilmiştir. Saz ve söz ustası âşıkların vermek istedikleri öğütler, madde madde ana ve alt başlıklara ayrılarak analitik bakış açısıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Guiding people toward goodness and beauty in social life is a crucial issue. People have gained experience from every experience they've had, learned from these experiences, and shared them with others through advice to prevent them from falling into the same trap. In the tradition of minstrelsy, which has demonstrated a long-standing capacity from the past to the present, all manner of issues concerning society have been addressed in poetry. One of the most prominent themes in minstrel poetry is the theme of“Advice,”the subject of our thesis. The subject of this thesis, titled“The Nasihatname Tradition and Advice in Minstrel Poetry from the 20th Century to the Present,”is an explanation of the messages conveyed in the advice given by master minstrels of the 20th century and beyond, whose poems, inspired by the shortcomings and problems they witnessed and heard in social life, aim to guide people toward what is beautiful. An examination of the minstrel poems reveals that, in general, people are advised to be cautious and cautious in the face of any potential event. At the same time, minstrels offered advice for people to adopt behaviors that would benefit both society and themselves. They also advised people to abide by God's commands and prohibitions, which are important in Islam, and to live as instructed by the Prophet Muhammad (peace be upon him). Our thesis identifies topics related to the theme of advice, a need that has always existed and persisted since the dawn of humanity in minstrel poetry from the 20th century to the present. A review of the sources revealed elements of advice in the poems of a total of 139 poets. The advice offered by these masters of the saz and lyric was analyzed from an analytical perspective, divided into main and subheadings.