Okul iklimi ile öğretmenlerin duygusal emekleri arasındaki ilişki (Muğla ili örneği)
Relationship between school climate and teachers' emotional labor (Muğla province example)
- Tez No: 966429
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA ALTINKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada, okul iklimi ile öğretmenlerin duygusal emekleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Muğla il merkezi ve ilçelerindeki devlet okullarından ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırma örneklemini oransız küme örnekleme tekniği kullanılarak seçilen 539 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Hoy ve Tarter (1997) tarafından geliştirilen, Yılmaz ve Altınkurt (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan Örgütsel İklim Ölçeği ile Diefendorff vd. (2005) tarafından geliştirilen, Basım ve Beğenirbaş (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan Duygusal Emek Ölçeği kullanılmıştır. Okul iklimi ve öğretmenlerin duygusal emeklerine ilişkin görüşlerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Okul iklimi ve öğretmenlerin duygusal emeklerine ilişkin görüşlerin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi için t-testi; okul türü, branş ve kıdeme göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi için de tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonuçlarına göre anlamlı farklılığın kaynağının belirlenmesinde çoklu karşılaştırma testlerinden SIDAK testi kullanılmıştır. Okul ikliminin öğretmenlerin duygusal emek davranışlarını anlamlı bir şekilde yordayıp yordamadığını belirlemek için ise çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, okulların ikliminin müdür davranışları açısından açıklık düzeyi düşük (AD=444,2), öğretmen davranışları açısından açıklık düzeyi ise çok yüksektir (AD=778,0). Araştırmaya katılan öğretmenlere göre okul müdürleri, okul iklimi boyutları arasından en çok destekleyici müdür davranışları sergilemektedirler. Bu boyutu sırası ile kısıtlayıcı ve emredici müdür davranışları izlemektedir. Öğretmenler, okul iklimi boyutları arasında en çok iş birlikçi öğretmen davranışlarını sergilemektedirler. Bu boyutu sırası ile samimi ve umursamaz öğretmen davranışları izlemektedir. Okul iklimi cinsiyet, okul türü, branş ve kıdem değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Öğretmenler, duygusal emek boyutları arasında en çok doğal duygular sergilemektedirler. Bu boyutu sırası ile derinden rol yapma ve yüzeysel rol yapma davranışları izlemektedir. Öğretmenlerin duygusal emek davranışları, cinsiyet, okul türü ve branş değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmakta; kıdem değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır. Regresyon analizi sonuçlarına göre okul ikliminin umursamaz öğretmen davranışı boyutu duygusal emeğin yüzeysel rol yapma davranışını; destekleyici, samimi ve umursamaz öğretmen davranışı duygusal emeğin derinden rol yapma davranışını; iş birlikli ve umursamaz öğretmen davranışı duygusal emeğin doğal duygular davranışını anlamlı düzeyde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between school climate and teachers' emotional labour. The population of the study consists of teachers working in state primary, secondary, and high schools in public schools in Muğla city center and its districts in the 2023-2024 academic year. The research was designed in the survey model. The research sample consists of 539 teachers specified by using the disproportionate cluster sampling technique. The data collection tools used in the study were the Organisational Climate Scale developed by Hoy and Tarter (1997) and adapted into Turkish by Yılmaz and Altınkurt (2013), and the Emotional Labour Scale developed by Diefendorff et al. (2005) and adapted into Turkish by Basım and Beğenirbaş (2012). Arithmetic mean and standard deviation were used to analyse the views on school climate and teachers' emotional labour. A t-test was used to determine whether opinions regarding school climate and teachers' emotional labour differed by gender, while a one-way analysis of variance (ANOVA) was used to determine whether they differed by school type, subject area, and seniority. According to one-way analysis of variance, the SIDAK test, one of the multiple comparison tests, was used to determine the source of the significant difference. Multiple regression analysis was used to determine whether the school climate significantly predicts teachers' emotional labour behaviours. According to the findings of the study, the level of openness in terms of principal behaviour is low (OL=444.2), while the level of openness in terms of teacher behaviour is very high (OL=778.0). According to the teachers who took part in the study, the principals supportive behaviours the most among the school climate dimensions. This dimension is followed by restrictive and directive principal behaviour. Teachers exhibit the most collaborative teacher behaviour among the school climate dimensions. This dimension is followed by sincere and indifferent teacher behaviour. School climate differs significantly according to gender, school type, branch and seniority variables. Teachers exhibit natural emotions most frequently among emotional labour dimensions. This dimension is followed by deep role-playing and superficial role-playing behaviours. Teachers' emotional labour behaviours differ significantly according to gender, school type and subject variables; they do not differ significantly according to seniority variable. According to the results of the regression analysis, the indifferent teacher behaviour dimension of the school climate predicts the superficial role-playing behaviour of emotional labour; supportive, sincere, and indifferent teacher behaviour predicts the deep role-playing behaviour of emotional labour; and collaborative and indifferent teacher behaviour predicts the natural emotions behaviour of emotional labour at a significant level.