Mülteci çocuklara verilen öz bakım becerileri eğitiminin etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of self-care skills training given to refugee children
  1. Tez No: 966428
  2. Yazar: BÜŞRA BAŞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın genel amacı 4-6 yaş aralığındaki mülteci çocuklara verilen öz bakım becerileri eğitiminin çocuklar üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışma nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseniyle yapılandırılmıştır. Araştırmada iki çalışma grubu ile çalışılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında mülteci çocukların eğitim ihtiyaçlarını belirlemek üzere mülteci çocukların ebeveynlerinden ve öğretmenlerinden görüşler alınmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında Konya ilinde mülteci çocukların devam ettiği bir okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 4-6 yaş grubu 12 mülteci çocuk ile çalışılmıştır. Çalışma grubunda yer alan çocuklara araştırmacı tarafından çocukların öz bakım becerilerini geliştirmeye yönelik olarak hazırlanan etkinlikler 10 hafta sürecince haftada 2 oturum olacak şekilde uygulanmıştır. Oturumlar 40 dk sürmüştür. Uygulamalar tamamlandıktan sonra çocuklara verilen öz bakım becerileri eğitiminin etkililiğini değerlendirmek için uygulama sonrası değerlendirme yapılarak veriler toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu, Çocukların Öz Bakım Becerileri Ebeveyn İhtiyaç Analizi Formu, Çocukların Öz Bakım Becerileri Öğretmen İhtiyaç Analizi Formu, Eş Gözlemci Günlük Formu, Araştırmacı Günlük Formu, Öz bakım Becerilerine Yönelik Gelişim Gözlem Formu, Emoji Destekli Çocuk Görüşme Form”u kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre mülteci çocukların öz bakım becerilerine yönelik öğretmen ve ebeveyn ihtiyaç analizi sonuçlarına göre çocukların öz bakım becerileri konusunda eğitime ihtiyacı olduğu görüşü saptanmıştır. Veri toplama araçları ile yapılan değerlendirmeler neticesinde mülteci çocuklara verilen öz bakım becerileri eğitiminin etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to reveal the effect of self-care skills training given to refugee children between the ages of 4-6 on children. In line with this purpose, the study was structured with action research design, one of the qualitative research methods. The study was conducted with two study groups. In the first stage of the study, opinions were obtained from the parents and teachers of refugee children to determine the educational needs of refugee children. In the second stage of the study, 12 refugee children in the 4-6 age group attending a pre-school education institution in Konya province where refugee children attend were studied. The activities prepared by the researcher to improve children's self-care skills were applied to the children in the study group in 2 sessions per week for 10 weeks. The sessions lasted 40 minutes. After the interventions were completed, data were collected by conducting a post-implementation evaluation to assess the effectiveness of the self-care skills training given to the children.“Personal Information Form, Children's Self-Care Skills Parent Needs Analysis Form, Children's Self-Care Skills Teacher Needs Analysis Form, Peer Observer Diary Form, Researcher Diary Form, Developmental Observation Form for Self-Care Skills, Emoji Supported Child Interview Form”were used as data collection tools. According to the results of the teacher and parent needs analysis on self-care skills of refugee children, it was determined that children need training on self-care skills. As a result of the evaluations made with the data collection tools, it was determined that the self-care skills training given to refugee children was effective.