6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremi sonrası lise öğrencilerinin zorunlu göç deneyimlerinin ekolojik model açısından incelenmesi
Examination of forced migration experiences of high school students after the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquake in terms of ecological model
- Tez No: 966431
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Menteşe ilçesi özelinde, 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Muğla iline göç eden lise öğrencilerinin, zorunlu göç deneyimlerini ekolojik model açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma türü şeklinde olup olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Ölçüt örneklem tekniği ile 15 kişilik çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışma grubu Muğla ili Menteşe ilçesinde farklı ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören gönüllü öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrencilerin deprem sonrası deneyimlerinin anlaşılması için araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış görüşme soruları geliştirilmiş ve görüşme soruları aracılığı ile katılımcılarla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ekolojik sistemler kuramı göz önünde bulundurularak oluşturulan görüşme formu ile elde edilen verilerin temalarını kuramın katmanları olan mikrosistem, mezosistem, egzosistem, makrosistem ve kronosistem oluşturmaktadır. Mevcut bir kurama dayanarak kategori ve temaların oluşturulması sürecinde tümdengelimsel içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin zorunlu göçle beraber belirlenen beş tema, mikrosistem, mezosistem, ekzosistem, makrosistem ve kronosistemlerinde düzeyinde çeşitli değişiklikler yaşadıkları belirlenmiştir. Mikrosistem düzeyinde öğrencilerin arkadaş, aile ve okul ilişkilerinde bazı değişikler yaşadıkları ve bu değişiklerin, göç sonrası uyumları üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Mezosistem düzeyinde ailelerin yeni bir yere göç etmeyle beraber, ailelerin lise öğrencilerinin arkadaş ilişkilerine yönelik tutumlarında değişiklikler olduğu anlaşılmıştır. Ekzosistem temasında ise göç ile birlikte ailelerin yaşadıkları ekonomik değişiklikler, öğrencilerin psikolojik destek kaynakları ile ilgili bilgiler edinilmiştir. Makrosistem teması boyutunda lise öğrencilerin göçle beraber yaşadıkları kültürel farklılıklar ortaya çıkmıştır. Kronosistem teması ile ilgili olarak ise lise öğrencilerinin göç ile birlikte hayatlarındaki anne-baba ayrılığı, LGS süreci gibi önemli yaşam olayları ile ilgili bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, öğrencilerin göç sonrası karşılaştıkları zorluklar ve uyumlarının arttırılması yönünde yapılabilecek çalışmalar ile ilgili olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the forced migration experiences of high school students who migrated to Muğla province after the Kahramanmaraş-centered earthquakes that occurred on February 6, 2023, in the Menteşe district, in terms of the ecological model. The research is a qualitative research type and the phenomenology design was used. A study group of 15 people was created with the criterion sampling technique. The study group consists of volunteer students studying in different secondary schools in the Menteşe district of Muğla province. Semi-structured interview questions were developed by the researcher to understand the post-earthquake experiences of the students and in-depth interviews were conducted with the participants through the interview questions. The themes of the data obtained with the interview form created by taking into account the ecological systems theory are the layers of the theory, which are microsystem, mesosystem, exosystem, macrosystem and chronosystem. In the process of creating categories and themes based on an existing theory, the deductive content analysis method was used. As a result of the research, it was determined that high school students experienced various changes at the level of the five themes, microsystem, mesosystem, exosystem, macrosystem and chronosystem, determined with the forced migration. It was determined that students experienced some changes in their relationships with friends, family and school at the microsystem level and that these changes were effective on their adaptation after migration. At the mesosystem level, it was understood that there were changes in the attitudes of families towards high school students' friendships when families migrated to a new place. In the exosystem theme, information was obtained about the economic changes experienced by families with migration and the psychological support sources of students. In the macrosystem theme dimension, cultural differences experienced by high school students with migration were revealed. In the chronosystem theme, findings were obtained about important life events in the lives of high school students with migration, such as separation of parents and the LGS process. In line with the results of the research, suggestions were made regarding the difficulties students face after migration and the work that can be done to increase their adaptation.