Pop art estetiğinin 1960-1970 yılları arasında Amerikan sinema afişi tasarımına etkileri
The effects of pop art aesthetics on American film poster design between 1960 and 1970
  1. Tez No: 966504
  2. Yazar: DENİZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KARAGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Pop Art, 1950'li yıllarda İngiltere'de doğmuş ve 1960'larda Amerika'da zirveye ulaşmış bir sanat akımı olarak, tüketim kültürü, popüler medya ve kitle iletişimini sanatın merkezine taşıyan özgün bir yaklaşımdır. Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg gibi öncü sanatçılar, seri üretim teknikleri, reklam estetiği ve popüler imgeler aracılığıyla bu akımın temel taşlarını oluşturmuştur. Sinema afişleri ise dönemin estetik, kültürel ve toplumsal dinamiklerini yansıtan önemli grafik tasarım ürünleri olarak Pop Art'ın etkilerinin somutlaştığı önemli bir alandır. Tezin temel problemi, Pop Art estetiğinin sinema afişlerine olan görsel ve kavramsal etkisinin yeterince araştırılmamış olmasıdır. Bu doğrultuda, afişlerde kullanılan renk, tipografi, kompozisyon ve ikonografi gibi grafik tasarım unsurlarının Pop Art ile olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın önemi hem grafik tasarım hem de sinema tarihi açısından Pop Art estetiğinin etkilerini disiplinlerarası bir perspektifle değerlendirmesinde yatmaktadır. Ayrıca bu tez, sanat ve ticaretin kesişim noktasında yer alan afiş tasarımının, dönemin kültürel ruhunu nasıl yansıttığını da ortaya koymaktadır. Araştırmanın amacı, 1960-1970 yılları arasında üretilen Amerikan sinema afişleri üzerinden Pop Art'ın estetik anlayışının grafik tasarıma etkilerini analiz etmektir. Bu kapsamda, Pop Art'ın sinema afişlerine getirdiği yenilikler, afişlerin estetik değerleri ve dönemin toplumsal bağlamıyla olan ilişkileri derinlemesine ele alınmıştır. Yöntem olarak nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda, 12 film afişi seçilerek Pop Art estetiği bağlamında renk, tipografi, sembol kullanımı ve kompozisyon gibi açılardan değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, analiz edilen afişlerde Pop Art'ın canlı renkleri, grafik sadeliği, reklam estetiği ve popüler kültür imgeleri yoğun biçimde kullanılmıştır. Afişlerin yalnızca tanıtım araçları değil, aynı zamanda döneminin kültürel kimliğini yansıtan sanatsal belgeler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Pop Art estetiği, sinema afişlerini daha çarpıcı, dikkat çekici ve akılda kalıcı hale getirerek dönemin görsel kültürüne yön vermiştir.
Özet (Çeviri)
Emerging in the 1950s in the UK and reaching its peak in the US during the 1960s, Pop Art is an art movement that placed consumer culture, popular media, and mass communication at the center of artistic expression. Pioneering artists such as Andy Warhol, Roy Lichtenstein, and Claes Oldenburg shaped the core of the movement through the use of mass production techniques, advertising aesthetics, and iconic imagery from popular culture. Film posters, as significant graphic design artifacts, reflect the aesthetic, cultural, and social dynamics of their time and serve as a tangible space where Pop Art's influence is strongly felt. The core problem addressed in this study is that the visual and conceptual impact of Pop Art aesthetics on film posters has not been adequately explored in academic literature. The research investigates how visual elements such as color, typography, composition, and iconography in posters are influenced by Pop Art. The significance of this study lies in its interdisciplinary contribution to both graphic design and film history by analyzing the visual transformation brought by Pop Art. Furthermore, the thesis highlights how poster design, positioned at the intersection of art and commerce, mirrors the cultural spirit of the 1960s. The primary objective of the research is to analyze the aesthetic influence of Pop Art on American film posters produced between 1960 and 1970. The study explores the innovations Pop Art brought to poster design and how these works served as both promotional tools and cultural documents of their era. A qualitative research approach was adopted, employing visual analysis methodology. Twelve film posters were selected and evaluated in terms of color, typography, symbolic elements, and composition, all within the framework of Pop Art aesthetics. Findings indicate that the analyzed posters extensively employ vivid colors, graphic simplicity, advertising styles, and popular culture imagery. It is concluded that these posters are not merely promotional materials but also artistic representations of their time. Pop Art aesthetics made film posters more striking, attention-grabbing, and memorable, significantly shaping the visual culture of the era.