Öğretmenlerin hizmet içi eğitime yönelik tutumlarıyla öğrenmeye yönelik tutumları ve bireysel yenilikçilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationships between in-service training attitudes, learning attitudes, and individual innovativeness levels of teachers
- Tez No: 966686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Kocaeli'de görev yapan öğretmenlerin hizmet içi eğitime yönelik tutumlarıyla öğrenmeye yönelik tutumları ve bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Nicel bir çalışma olan bu araştırmaya 379 öğretmen katılmıştır. Katılımcıların 260'ı kadın, 119'u erkektir. Araştırmada; hizmet içi eğitimlere gönüllü katılım sağlama durumlarının varlığı, cinsiyet, yaş, kıdem, öğrenim durumları demografik bilgilerin ölçeklerle ilişkisi de incelenmiştir. Araştırmada üç farklı ölçme aracı kullanılmış ve ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir.“Pearson”korelasyon, demografik farklılıklar“t-testi ve ANOVA”ile, yordama analizleri ise“Doğrusal Regresyon”ile değerlendirilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin genel olarak hizmet içi eğitime ve öğrenmeye yönelik olumlu tutum ve yüksek yenilikçilik düzeyine sahip olduğunu, gönüllü katılımın hem tutum hem de yenilikçilik üzerinde belirleyici olduğunu, cinsiyet farkının yalnızca risk alma boyutunda görüldüğünü, yaş, kıdem ve öğrenim düzeyinin anlamlı etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Hizmet içi eğitim tutumu, öğrenme ve yenilikçiliği pozitif biçimde yordasa da etki büyüklükleri sınırlıdır. Sonuçlar, programların öğretmen ihtiyaçlarına ve bireysel farklılıklara göre özelleştirilmesi, risk alma ve deneyime açıklığı destekleyen ortamların yaratılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between in-service training attitudes, learning attitudes, and individual innovativeness levels of teachers working in Kocaeli, Turkey. A total of 379 teachers participated in this quantitative study, including 260 women and 119 men. The research also explored the association between demographic variables—such as voluntary participation in in-service training, gender, age, years of professional experience, and educational attainment—and the scales used in the study. Three different measurement tools were employed, and the study adopted a correlational survey model. Pearson correlation analysis was used to examine relationships, t-tests and ANOVA were conducted to assess demographic differences, and linear regression analysis was used for predictive analyses. The findings revealed that teachers generally hold positive attitudes toward in-service training and learning, and demonstrate high levels of innovativeness. Voluntary participation was found to be a significant predictor of both attitudes and innovativeness. Gender differences appeared only in the risk-taking dimension, while age, experience, and education level had no significant effects. Although attitudes toward in-service training positively predicted learning and innovativeness, the effect sizes were limited. The results suggest that in-service training programs should be tailored to teachers' needs and individual differences, and that environments encouraging risk-taking and openness to experience should be fostered.