Eğitim örgütlerinde yönetici performansı değerleme
Principal performance appraisal in educational organizations
  1. Tez No: 966783
  2. Yazar: HALE YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada eğitim örgütlerindeki yöneticilerin çalışmanın fenomeni olan yönetici performansı değerlemeyi incelemek, ulaşılan farklı değerlendirme ölçekleri doğrultusunda etkili bir yönetici performansı değerlendirme sisteminin içeriğini nasıl anlamlandırdıklarını betimlemek amaçlanmıştır. Çeşitli ülkelerin yönetici performans değerlendirme sistemlerinin içeriği, süreci, bu süreçte yöneldikleri yaklaşımların incelenmesi sonucunda yönetici performansı değerlendirmesi iki dayanaklı şekilde oluşturulmuştur. İlk ayağı yönetici seçilme koşulları, değerlendirmedeki katılımcılar ve amaç olarak sunulurken ikinci ve araştırmanın temeli olan ölçekler ve görevler şeklinde yer verilmiştir. Çalışma grubu 2024-2025 yılında Gaziantep ilindeki farklı okul türlerinde görev yapan 21 yöneticiden oluşmaktadır. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni ile yürütülmüş, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile araştırmanın verileri elde edilmiştir. Görüşme soruları, farklı ülkelerin mevcut performans değerlendirme uygulamalarından elde edilen sekiz farklı ölçeğin yönetici performans değerlendirme sürecinde uygulanabilirliklerine veya uygulamadaki zorluklarına odaklanmaktadır. Elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular, veri toplama aracında verilen sekiz tema altında tablolaştırılmıştır. Bulgular ışığında; yöneticiler, sözü edilen öz değerlendirme, yıllık performans gelişim planı, proje, dış değerlendirme, gözlem, görüşme, anket, meslektaş ağı ölçeklerinin uygulanabilirlikleri yönünde olumlu algıya sahipken her birinin önündeki engellere de değinmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the principal performance evaluation, which is the phenomenon of the study, and to describe how principals in educational organizations interpret the content of an effective principal performance evaluation system in line with the different evaluation scales reached. As a result of examining the content, process and approaches of principal performance evaluation systems of various countries in this process, principal performance evaluation was formed in a two-ground manner. The first ground is presented as the conditions for selecting principals, participants in the evaluation and the purpose, while the second and the basis of the research are scales and tasks. The study group consists of 21 principals working in different types of schools in Gaziantep province in 2024-2025. This research was conducted with a phenomenological design from qualitative research methods, and the data of the research was obtained with a semi-structured interview form. The interview questions focused on the applicability or difficulties in application of eight different scales obtained from the current performance evaluation practices of different countries in the principal performance evaluation process. The obtained data were analyzed using descriptive analysis and content analysis techniques. The findings of the research were tabulated under eight themes given in the data collection tool. While the principals had a positive perception towards the applicability of the mentioned self-evaluation, annual performance development plan, project, external evaluation, observation, interview, survey, and colleague network scales, they also mentioned the obstacles to each of them. In the light of the findings; various suggestions were made regarding a more fair and developing principal performance evaluation process for policy makers and education principals in the future.