Emotional labor and burnout: The role of transformational leaders
Duygusal emek ve tükenmişlik: Değiştirici dönüştürücü liderlerin rolü
  1. Tez No: 608497
  2. Yazar: ŞERİFE HANDE ORTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. GERGELY CZUKOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, duygusal iş gücünün çalışanlar üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden biri olan tükenmenin, değiştirici ve dönüştürücü liderlik özelliği gösteren kişiler tarafından yönetildiklerinde azaltılabileceğini ortaya koymaktır. Duyguların işe uygun hale getirilerek şekillendirilmesi ve böylece kişi dışındaki bir otorite tarafından yönetilmesi, duygusal iş gücüyle çalışan kişiler üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Duygusal iş gücüyle çalışırken kurumun istediği ya da görevin gerektirdiği duyguları ortaya koyabilmek için iki temel yöntem vardır. Bunlardan ilki, daha önce yaşanmış bir olaydan yola çıkarak çalışanın o anı hatırladığı ve işin gerektirdiği duyguyu hayata geçirdiği yöntem olan derin rol yapma'dır. İkincisi ise işin ve görevin gerektirdiği duygunun fiziksel özelliklerinin taklit edilerek duygunun gerçekten hissedilmeden sadece sahnelendiği yüzeysel rol yapma'dır. Bu yöntemlere ek olarak çalışanların içlerinden geldiği gibi davrandıkları doğal duygular'ı sergileme hali de mevcuttur. Yapılan araştırmalara göre, sayılan üç durum da çalışanların zamanla tükenmesine sebep olmaktadır. Bu çalışma duygusal iş gücü sebebiyle çalışanlarda oluşan tükenmişliğin, bu çalışanları yöneten kişilerin dönüştürücü ve değiştirici liderlik vasıflarını kullanarak liderlik yaptıklarında azalacağını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışma için data, kartopu tekniği ile uluslararası kahve mağazaları zinciri olan bir markanın çalışanları arasından toplanmıştır. Yapılan çalışma sonunda, İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan 43 farklı mağazada çalışan 174 kişiden geçerli anket yanıtları alınmıştır. Anket, çalışanların duygusal iş gücü yöntemi ve sıklığını, tükenmişlik seviyesini ve bağlı çalıştıkları müdürlerin değiştirici ve dönüştürücü liderlik vasıflarını ne seviyede sergilediklerini ölçümlerken, katılanların kendileri hakkında yanıtladıkları 7 farklı demografik soruyu da içermektedir. Toplanan bu datalar önce kalitatif bir analize tabi tutulmuştur. Bundan sonraki süreçte uyumlu regresyon analizi yapılarak duygusal iş gücünün alt kategorileri olan derin rol yapma, yüzeysel rol yapma ve doğal duyguların çalışanlar üzerinde yarattığı tükenmişlik eğilimi; çalışanın bağlı olduğu müdürün liderlik özelliklerinin bu duyguyu nasıl etkilediği araştırılmıştır. Çıkan sonuçlara göre bağımsız değişken olan yüzelsel rol yapma davranışının, bağımlı değişken olan tükenmişlik üstünde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisi olduğu saptanmıştır. Bu çıktılara ek olarak, değiştirici ve dönüştürücü liderlik özelliklerine sahip müdürlerin, yüzeysel rol yapma ile tükenmişlik arasındaki ilişkiyi değiştirdiği, yüzeysel rol yapma seviyesi artsa da çalışanların tükenmişlik hissetmediklerini raporladıkları tespit edilmiştir. Böylece duygusal emek literatüründe yer alan işe uyumluluk ve kurum kültürü çalışmalarına ek olarak yöneticinin davranışlarının da süreçte önemli bir etken olduğu ortaya konmaktadır. Bu çalışma ayrıca değiştirici dönüştürücü liderlik modelinin alt boyutlarından ikisi olan idealleştirilmiş etki ve bireysel desteğin tükenmişlik üzerinde birbirine zıt iki farklı etkisi olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, değiştirici ve dönüştürücü liderlik modelinin, tüm boyutlarının çalışanların tükenmişlikleri üzerindeki etkisi dikkatle ele alınarak, hizmet sektörü için temel bir liderlik modeli olarak kabul edilebileceği ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to research the effects of transformational leadership attitudes on burnout as one of the severe repercussions of performing emotional labor. Managing and shaping emotions as a labor, has negative outcomes on employees. There are two main methods to stage the required emotions for the job, while performing emotional labor. Firstly, an employee can remember the authentic feeling of the necessary emotion and perform that memory, which is called deep acting. Secondly, an employee can show only the physical conditions of the emotions without feeling them authentically but expressing them by their body language. Also, there is genuine emotions, in which employee states her/his authentic feelings. All situations increase the levels of burnout of the employees according to the former studies. In order to mitigate the negative results, a manager who performs transformational leadership attitudes could help the employees to overcome the exhaustion of the employees rooted from performing emotional labor. The data were collected by snowball sampling method among the employees from the stores of an international coffee company. There were 174 valid responses from 43 different stores in Istanbul city European side, Turkey. All participants responded to a survey composed of 3 different scales measuring their emotional labor performance, burnout and transformational leadership performance of the participants' manager; in addition to a qualitative questionnaire consists of 7 questions. Moderated regression analysis was done to understand the effects of emotional labor on burnout and the moderation role of transformational leadership in their interaction. Firstly, the study showed that the surface acting has a prediction effect on dependent variable burnout. Secondly, transformational leadership attitudes moderate the positive relationship between independent variable surface acting and dependent variable burnout and mitigated the level of burnout even though the surface acting was high. Lastly, the two of the four components of transformational leadership, the idealized influence and individual consideration have opposite effects on burnout if employees perform surface acting. While individualized influence mitigates the negative effects of burnout, idealized influence positively affects the burnout levels of employees. By the results of this study, the leadership skills of the managers could become more of an issue in addition to the institutions' culture and employees' person job-fit in emotional labor studies. Also, by considering the individual effects of transformational leadership components, that leadership model could be taken as a suitable leadership model for the retail sector.