Bazı endüstriyel ürünlerin radyasyon zırhlama özelliklerinin belirlenmesi
Determination of radiation shielding properties of some industrial products
- Tez No: 967180
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Teknolojinin ilerlemesi ve hemen her alanda hayatımızda kullanım alanı bulması sebebiyle hayatımıza giren radyasyonun; başta tıbbi alanda görüntüleme ve hastalık tanılarının yapılmasının yanı sıra birçok farklı alanda olduğu gibi endüstriyel alanda da yararlı etkilerinden faydalanıldığı bilinmektedir. Radyasyonun oluşturduğu zararları en aza indirebilmek amacıyla radyasyondan korunmanın en etkili yollarından biri olan zırhlama metodu gereği yeni zırhlama malzemelerinin geliştirilme çalışmaları hız kazanmıştır. Bu sebeple bu tez çalışmasında, endüstride sıklıkla kullanılan ve temin edilmesi oldukça kolay olan Al 6000 serisi, AISI 4140 alaşımlı çelik, AISI 8620 alaşımlı çelik ve 1040 imalat çeliği numunelerinin radyasyon zırhlamada nasıl bir etkinlik gösterdiği araştırılmıştır. Çalışmalar deneysel olarak NaI (Tl) dedektör gama spektrometresi ile yapılmış ve zırhlama deneylerinde Cs-137 (662keV) ve Co-60 (1173keV, 1332keV) radyoaktif kaynaklar kullanılmıştır. Deneysel olarak elde edilen radyasyon zırhlama parametreleri, XCOM nükleer yazılımı programı ile teorik olarak hesaplanan değerler ile karşılaştırılmıştır. Teorik ve deneysel sonuçların uyum içinde olduğu ve en iyi zırhlamanın alaşımlı çelik numunelerine ait olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to the advancement of technology and its application in almost every field of our lives, it is known that the radiation that has entered our lives is beneficial not only in the medical field for imaging and disease diagnosis but also in many different areas, including the industrial sector. In order to minimize the damage caused by radiation, the development of new shielding materials has accelerated as part of the shielding method, which is one of the most effective ways to protect against radiation. For this reason, this thesis study investigates the effect of Al 6000 series, AISI 4140 alloy steel, AISI 8620 alloy steel, and 1040 manufacturing steel samples, which are frequently used in the industry and easily obtainable, on radiation shielding. The studies were conducted experimentally using an NaI (Tl) detector gamma spectrometer, and Cs-137 (662keV) and Co-60 (1173keV, 1332keV) radioactive sources were used in the shielding experiments. The radiation shielding parameters obtained experimentally were compared with the values theoretically calculated using the XCOM nuclear software program. It has been observed that the theoretical and experimental results are in agreement, and the best shielding belongs to the alloy steel samples.