Genç voleybolcularda direnç antrenmanı esnasında setler arasında uygulanan antagonist statik gerdirmenin leg press egzersizindeki tekrar sayısı üzerine etkisi
The effect of antagonist static stretching applied between sets during resistance training on young volleyball players on the number of repeats in leg press exercise
  1. Tez No: 967231
  2. Yazar: MEHMET TAHİR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, genç voleybolcularda direnç antrenmanı sırasında setler arasında uygulanan antagonist statik gerdirmenin leg press egzersizindeki tekrar sayısı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmaya aktif voleybol oyuncusu toplam 16 kadın sporcu (15.50±0.52 yaş; 167.25±6.10 boy uzunluğu; 57.00±5,98) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular laboratuvarı beş kez ziyaret ettiler. İlk seansta katılımcıların antropometrik ölçümleri alındı. İkinci seanslarında 10 tekrarlı maksimalleri (TM), üçüncü seansta kontrol 10 TM kaydedildi. Diğer iki seansta çapraz deney tasarımına uygun olarak iki deneysel protokol uygulamasına rastgele atandılar. Geleneksel uygulama da leg press egzersizi kendi maksimalleri ile 4 set olarak, set aralarında 2 dakika pasif dinlenme olarak uygulandı. Deneysel uygulamada katılımcılar 10 tekrarlı maksimalleri ile 4 set leg press egzersizini konsantrik tükenişe kadar yaparak, set aralarında 2 dakika boyunca statik hamstring streching 30 saniye olarak sürekli uygulandı. Bütün katılımcılar her iki uygulama protokolüne farklı seanslarda katılım sağladılar. Tüm verilerin analizi için SPSS 20.0 paket programı ve GraphPad Prizm 8 grafik programı kullanılmıştır. Veriler 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgularda; uygulama ve guruplara göre Grup*uygulama interaksiyonu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (F = 4.198, p = 0.016, ηp2 = 0.219). Leg press tekrar sayılarında üçüncü ve dördüncü sette deney uygulaması lehine istatistiksel açıdan anlamlılık bulunmuştur. Bu çalışma, setler arasında uygulanan antagonist statik gerdirmenin, genç kadın voleybolcularda leg press egzersizindeki tekrar sayısını artırarak direnç antrenmanı performansını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu bulgular, sporcuların direnç antrenmanları sırasında setler arasında antagonist kas gruplarına yönelik statik germe egzersizleri yapmalarının, antrenman verimliliğini artırabileceğini ve performansı optimize edebileceğini önermektedir. Gelecekteki çalışmalar, bu bulguların farklı yaş grupları ve spor branşlarındaki geçerliliğini test ederek daha geniş bir perspektif sunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of antagonist static stretching applied between sets during resistance training on the number of repetitions of leg press exercise in young volleyball players. For this purpose, a total of 16 female active volleyball players (age 15.50± 0.52 years; height 167.25±6.10; height 57.00±5.98) participated voluntarily. The athletes participating in the study visited the laboratory five times. In the first session, anthropometric measurements were taken. In the second session, their 10 repetition maximums (RTs) were recorded, and in the third session, control 10 RTs were recorded. In the other two sessions, they were randomly assigned to two experimental protocol treatments in accordance with the crossover experimental design. In the traditional application, leg press exercise was performed as 4 sets with their own maximums and 2 minutes of passive rest between sets. In the experimental application, the participants performed 4 sets of leg press exercise with 10 repetitions of their own maximums until concentric exhaustion, and static hamstring stretching was applied continuously for 30 seconds for 2 minutes between sets. All participants participated in both application protocols in different sessions. SPSS 20.0 package programme and GraphPad Prizm 8 graphics programme were used for the analysis of all data. Data were analysed at 0.05 significance level. In the findings obtained; Group*application interaction was found to be statistically significant according to the application and groups (F = 4.198, p = 0.016, ηp2 = 0.219). In the leg press repetitions, statistical significance was found in favour of the experimental treatment in the third and fourth sets. This study shows that antagonist static stretching applied between sets positively affects resistance training performance by increasing the number of repetitions in leg press exercise in young female volleyball players.