Modern doğum kontrol yöntemlerininİslam hukuku açısından değerlendirilmesi
An evaluation of modern contraceptive methods in the context of Islamic law
  1. Tez No: 967307
  2. Yazar: RABİA KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Aile planlaması ve doğum kontrolü uygulamaları günümüzde birçok ailenin ‎gündelik yaşamında yer almaktadır. Ancak doğum kontrolünde uygulanan bazı ‎yöntemlerin bireylerin fiziksel ve dini hayatları üzerinde etkileri bulunmaktadır. ‎Özellikle modern doğum kontrol yöntemleri, uygulama biçimleri ve tıbbi özellikleri ‎nedeniyle daha fazla etkiye sebep olabilmektedir. Bu durum söz konusu yöntemlerin ‎İslam fıkhı açısından ayrıntılı biçimde değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır.‎ Bu çalışmada modern doğum kontrol yöntemleri esas alınarak her bir yöntemin ‎İslam hukukuna göre fıkhi değerlendirilmesi yapılmıştır. Değerlendirme sürecinde ‎‎“beden mahremiyeti, fıtrata müdahale ve ceninin yaşam hakkı”gibi temel fıkhi ilkeler ‎esas alınmıştır.‎ Çalışmanın birinci bölümünde doğum kontrolü, kavramsal, tarihi ve sosyolojik ‎boyutlarıyla ele alınmış; aynı zamanda İslam hukukundaki yerine değinilmiştir. Ayrıca ‎İslam dinine göre mahremiyetin sınırları, bedene yönelik müdahalelerin fıkhi açıdan ‎meşruiyet sınırları ve ceninin yaşam hakkının İslam dinindeki yeri incelenmiştir. İkinci ‎bölümde, modern doğum kontrol yöntemlerinin sırasıyla tıbbi yönleri açıklanmış ve ‎fıkhi meşruiyeti üzerine inceleme yapılmıştır. Değerlendirme bölümünde ise ‎yöntemlerin fıkhi meşruiyet ölçüleri toplu bir şekilde verilmiştir.‎ Sonuç olarak İslam hukukunda doğum kontrolünün direkt olarak ‎yasaklanmadığı, ancak doğum kontrolünde kullanılacak yöntemin mahiyetine göre fıkhi ‎hükümlerde değişiklikler olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.‎
Özet (Çeviri)
Family planning and birth control practices have become a part of daily life for ‎many families today. However, certain birth control methods may have implications for ‎individuals' physical and religious lives. Particularly, modern contraceptive methods ‎can cause greater impact due to their application forms and medical characteristics. ‎This necessitates a detailed evaluation of such methods from the perspective of Islamic ‎jurisprudence (fiqh).‎ This study examines modern birth control methods individually in terms of their ‎legitimacy within Islamic law. The evaluation is based on fundamental fiqh principles ‎such as bodily privacy, intervention in natural disposition (fitrah), and the right to life of ‎the fetus.‎ In the first chapter of the study, birth control is addressed from conceptual, ‎historical, and sociological perspectives, and its place in Islamic law is also discussed. ‎Furthermore, the limits of privacy according to Islam, the boundaries of legitimacy for ‎bodily interventions from a jurisprudential viewpoint, and the status of the fetus's right ‎to life within Islam are examined. In the second chapter, the medical aspects of ‎modern birth control methods are explained in sequence, and their jurisprudential ‎legitimacy is analyzed. In the evaluation section, the jurisprudential criteria for the ‎legitimacy of these methods are presented collectively.‎ In conclusion, Islamic law does not prohibit birth control outright; however, the ‎religious rulings may vary depending on the characteristics of the methods used.‎