Peyzajda kullanılan bazı süs çalılarının kuraklık stresi ve sonrası iyileşme performanslarının araştırılması
Investigation of drought stress and post recovery performance of some ornamental shrubs used in landscaping
  1. Tez No: 967342
  2. Yazar: SIDDIK DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma estetik değerleri bakımından önemli türlerden olan altı farklı süs çalısı Berberis thunbergii DC. var. atropurpurea, Cotoneaster franchetti Bois, Euonymus japonicus 'Aurea', Euonymus japonicus Thunb. 'Bravo', Viburnum opulus 'Sterile' ve Viburnum tinus L.' ile sera koşullarında yürütülmüştür. Bitkilerin iki yıl boyunca tekrarlamalı kuraklık stresi takibi yapılmış ve sonrasında iyileşme dönemindeki tepkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda uygulamaların başlayacağı yılın 1 yıl öncesinden bitkiler 1 yaşlı ve 2-3 litrelik saksılarda temin edilmiştir. 4 Mayıs 2023 ve 8 Mayıs 2024 tarihlerinde kuraklık uygulaması başlatılmıştır. Bitkilerde ilk solgunluk görülünceye kadar sulama yapılmamıştır. Kontrol grubunda ise tarla kapasitesinde olacak şekilde sulamaya devam edilmiştir. İyileşme çalışmaları kuraklık uygulaması tamamlanan bitkilerin tarla kapasitesine kadar sulama yapılmış olup 15 gün tarla kapasitesinde tutularak gözlemlenmesinden sonra sonlandırılmıştır. Sonuçlar morfolojik parametrelerden sürgün uzunluğunda en iyi C.
Özet (Çeviri)
This study was carried out under greenhouse conditions with six different ornamental shrubs Berberis thunbergii DC. var. atropurpurea, Cotoneaster franchetti Bois, Euonymus japonicus 'Aurea', Euonymus japonicus Thunb. 'Bravo', Viburnum opulus 'Sterile', and Viburnum tinus L., which are important species in terms of aesthetic values. The plants were subjected to recurrent drought stress monitoring for two years to determine their response during the recovery period. For this purpose, 1 year before the year in which the treatments were to start, the plants were obtained in 1 year old and 2-3 liter pots. On May 4, 2023 and May 8, 2024, drought application was initiated. No irrigation was applied until the first wilt appeared on the plants. In the control group, irrigation was continued at field capacity. Recovery practices were terminated after irrigation of the drought-treated plants up to field capacity and observation of the plants at field capacity for 15 days. The results showed that among the morphological parameters, C.