2024 din kültürü ve ahlak bilgisi dersi (4-8. sınıf) öğretim programının Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli beceriler çerçevesi açısından incelenmesi
An examination of the 2024 religious culture and moral knowledge course (grades 4-8) curriculum in terms of the Türkiye Century Education Model skills framework
  1. Tez No: 967459
  2. Yazar: NURİYE ARSLAN GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AŞLAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada, 2024 yılında geliştirilen Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) beceriler çerçevesinde tanımlanan kavramsal beceriler, sosyal-duygusal öğrenme becerileri, eğilimler, okuryazarlık becerileri ve din eğitimi ve öğretimi alan becerilerinin 4-8. Sınıf lar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) dersi öğretim programında nasıl temsil edildiği incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmış; veriler, TYMM Ortak Metni ve 2024 DKAB dersi(4-8. Sınıf) Öğretim Programı'ndan elde edilmiştir. Veriler, betimsel analiz yöntemiyle önceden belirlenen beş beceri teması çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, TYMM'de tanımlanan beceri alanlarının öğretim programında çeşitli düzeylerde temsil edildiğini, ancak bazı becerilerin sınırlı olarak yer bulduğunu ortaya koymuştur. Özellikle sosyal-duygusal öğrenme ve eğilimler başlıklarında uygulamaya dönük içeriklerin eksik olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma, TYMM'nin beceri temelli yaklaşımının DKAB programına entegrasyonuna ilişkin güncel ve özgün bulgular sunarak, öğretim programı geliştiricilere, uygulayıcılara ve eğitim politikası yapıcılarına yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the conceptual skills, social-emotional learning skills, dispositions, literacy skills, and religious education and instruction field skills defined within the skills framework of the Türkiye Century Education Model developed in 2024 are represented in the Religious Culture and Moral Knowledge course curriculum for grades 4-8. The research employed a qualitative methodology, specifically document analysis, utilizing the Türkiye Century Education Model Common Framework and the 2024 Religious Culture and Moral Knowledge (grades 4–8) Curriculum as data sources. The data were analyzed using descriptive analysis based on five predefined competency themes. The findings indicate that while the competencies outlined in the Türkiye Century Education Model are reflected at varying levels within the curriculum, some competencies are only partially represented. Notably, there is a lack of practical content in the areas of social-emotional learning and dispositions. This study provides up-to-date and original insights into the integration of Türkiye Century Education Model's skills-based approach into the Religious Culture and Moral Knowledge curriculum and offers guidance for curriculum developers, practitioners, and educational policymakers.