Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastalarda sağlık anksiyetesi ve siberkondri
Health anxiety and cyberchondria among patients attending a FamilyMedicine Outpatient Clinic
- Tez No: 967582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU UĞRAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Aile Hekimliği Polikliniğine Başvuran Hastalarda Sağlık Anksiyetesi ve Siberkondri Giriş ve Amaç: Sağlık anksiyetesi ve siberkondrinin artması, bireylerin sağlık hizmeti arama davranışlarını çok boyutlu şekilde etkilemektedir. Bu durum yalnızca sağlık sistemi üzerinde değil, bireylerin psikolojik iyi oluşu ve yaşam kalitesi üzerinde de etkili olmaktadır. İnternetten sağlık bilgisi arama davranışlarının ve sağlık anksiyetesinin artış göstermesi gereksiz başvurulara yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, aile hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda sağlık anksiyetesi ve siberkondri düzeylerini belirlemek ve ikisi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma analitik kesitsel bir çalışmadır. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde tek merkezli bir çalışma olarak yapılmış olup araştırmanın veri toplama aşaması 19.03.2025- 10.06.2025 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Çalışma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası kişilere uygulanmıştır. Veri formu, toplamda 3 bölümden oluşmaktadır. Formda tek yanıtlı, çoktan seçmeli ve açık uçlu sorular yer almakta olup, Sosyodemografik Bilgiler ile Sağlık Anksiyetesi Envanteri (Kısa Versiyon) ve Siberkondri Ciddiyeti Ölçeği Kısa Formu (CSS-12) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Health Anxiety and Cyberchondria Among Patients Attending a Family Medicine Outpatient Clinic Introduction and Aim: The increase in health anxiety and cyberchondria affects health-seeking behaviours in a multidimensional way. This situation impacts not only the healthcare system but also individuals' psychological well-being and quality of life. The rise in online health information-seeking behaviour and health anxiety can lead to unnecessary healthcare visits. This study aims to determine the levels of health anxiety and cyberchondria among patients attending a family medicine outpatient clinic and to examine the relationship between them. Materials and Methods: This is an analytical cross-sectional study conducted at Ankara Bilkent City Hospital. Data collection was completed between 19 March 2025 and 10 June 2025. The study included individuals aged 18–65 years who visited the Family Medicine Outpatient Clinics at Ankara Bilkent City Hospital. The survey consisted of three sections, including single-choice, multiple-choice, and open-ended questions. Participants completed a sociodemographic information form, the Short Version of the Health Anxiety Inventory, and the Cyberchondria Severity Scale Short Form (CSS-12).