Ebeveyn besin neofobisinin ve ebeveynlik stilinin fenilketonürili çocuklarda besin neofobisine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of parental food neophobia and parenting style on food neophobia in children with phenylketonuria
- Tez No: 967871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÇAKIR BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çocuğun besin tercihlerine ebeveynlerin besleme uygulamaları ve besin neofobisi etki edebilmektedir. Besin neofobisi, yeni ve bilinmeyen yiyecekleri reddetme ya da denemeye isteksizlik eğilimidir. Bu araştırmada ebeveynlerin besin neofobisinin ve ebeveynlik stillerinin fenilketonüri (PKU) hastalarındaki besin neofobisi durumu üzerinde etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı Polikliği'nde Eylül 2024–Haziran 2025 tarihleri arasında 6–17 yaş aralığında olan 30 PKU'lu çocuk ve ebeveynleri ile 28 sağlıklı çocuk ve ebeveynleri ile yürütülmüştür. Demografik özellikler sorgulanmış, antropometrik ölçümler alınmış ve Fenilketonürili Çocuklarda Besin Neofobisi Ölçeği, sağlıklı çocuklar için Besin Neofobisi Ölçeği, ebeveynler için Besin Neofobisi Ölçeği, Çok Boyutlu Ebeveynlik Stillerini Değerlendirme Ölçeği ve Sağlıklı Yeme İndeksi (HEI)-2020 uygulanmıştır. PKU'lu çocukların besin neofobisi düzeyleri ile sağlıklı çocukların besin neofobisi düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Her iki gruptaki ebeveynlerin Besin Neofobisi Ölçeği puanları benzerdir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Parental feeding practices and food neophobia influence children's food preferences. Food neophobia is the tendency to reject or avoid trying new foods. This study evaluated the impact of parents' food neophobia and parenting styles on food neophobia in patients with phenylketonuria (PKU). It was conducted at Istanbul University-Cerrahpaşa, Faculty of Medicine, Department of Pediatric Nutrition and Metabolism Outpatient Clinic, between September 2024 and June 2025, with 30 children with PKU, 28 healthy children aged 6–17, and their parents. Demographic data were collected, anthropometric measurements taken, and the Food Neophobia Scales for children with PKU, healthy children, and parents, the Multidimensional Assessment of Parenting Scale, and the Healthy Eating Index (HEI)-2020 were applied. No significant difference was found between food neophobia levels of children (p>0.05). Parents' Food Neophobia Scale scores were also similar (p>0.05). In the PKU group, a negative relationship was observed between the“Low Control”and“Comprehensive Negative Parenting”subscales and children's food neophobia levels (p0.05).