Sosyal bilimler eğitimi bağlamında iklim okuryazarlığına yönelik tanılayıcı bir çalışma
A diagnostic study on climate literacy in the context of social sicence education
- Tez No: 967872
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ KILIÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE SOMUNCU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında geliştirilen Hayat Bilgisi dersi, Sosyal Bilgiler dersi ve Coğrafya dersi öğretim programlarının ve ders kitaplarının, iklim okuryazarlığı-iklim aktivizmi doğrultusunda incelenmesi ve Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının iklim aktivizmi kavramına yönelik görüşlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırma nitel metodolojide kurgulanmıştır. Bu bağlamda, doküman analizi yöntemiyle Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında yayınlanan Hayat Bilgisi dersi, Sosyal Bilgiler dersi ve Coğrafya dersi öğretim programları, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında kullanılan 1. sınıf düzeyindeki Hayat Bilgisi ders kitabı, 5. sınıf düzeyindeki Sosyal Bilgiler ders kitabı ve 9. Sınıf düzeyindeki Coğrafya ders kitabı iklim okuryazarlığı ve iklim aktivizmi doğrultusunda analiz edilmiştir. Araştırmanın katılımcı grubunu oluşturan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ana bilim dalında öğrenim gören 149 öğretmen adayından ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ulaşılan bulgular, ilgili temalara göre tablolar halinde gösterilmiştir. Öğretim programları ve ders kitaplarında“iklim okuryazarlığı”ve“iklim aktivizmi”kavramlarına doğrudan yer verilmediği örtük bir şekilde yer verildiği ortaya çıkmıştır. Öğretmen adaylarının büyük bir kısmı iklim aktivizmine olumlu yaklaşsa da bu farkındalık çoğu zaman davranışa yansımamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the curricula and textbooks of the Life Sciences, Social Studies, and Geography courses developed within the scope of the Türkiye Yüzyılı Maarif Model in the context of climate literacy and climate activism, and to reveal the views of pre-service Social Studies teachers on the concept of climate activism. The research was designed within a qualitative methodology. In this regard, through the document analysis method, the curricula of the Life Sciences, Social Studies, and Geography courses published within the Türkiye Yüzyılı Maarif Model, as well as the Grade 1 Life Sciences, Grade 5 Social Studies, and Grade 9 Geography textbooks used in the 2024–2025 academic year, were analyzed in terms of climate literacy and climate activism. Furthermore, data were collected via a semi-structured interview form from 149 pre-service teachers studying in the Department of Social Studies Education at Bolu Abant İzzet Baysal University, Faculty of Education. The data were analyzed using content analysis, and the findings were presented in tables according to the relevant themes. The results revealed that the concepts of“climate literacy”and“climate activism”were not explicitly included in the curricula and textbooks but were mostly addressed implicitly. Although most pre-service teachers had a positive attitude toward climate activism, this awareness often did not translate into action.