Özel eğitim meslek okullarına devam eden özel gereksinimli bireylerin ailelerinin yetişkinliğe geçiş becerileri üzerindeki görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions of the families of individuals with special needs attending special education vocational schools on their transition skills to adulthood
  1. Tez No: 967877
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE SUNAY YILDIRIM DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitim meslek okuluna devam eden özel gereksinimli bireylerin ailelerinin yetişkinliğe geçiş becerileri üzerindeki görüş ve önerilerinin incelenmesidir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desenle tasarlanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme sorularıyla Mayıs-Aralık 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmaya toplamda 25 ebeveyn katılmış, ebeveynlerle görüşmeler yüz yüze ve telefon görüşmesi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri betimsel analiz tekniği ile incelenerek analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan ebeveynlerin tamamının yetişkinliğe geçiş becerileri ile ilgili bilgi ve eğitim eksikliği bulunduğu araştırma sonunda görülmüştür. Ebeveynlerin sorun yaşadıkları alanların çocuklarına yaklaşım, müdahale etme, yönlendirme ve yönetme durumları olduğu görülmüştür. Ebeveynler çocuklarının bilişsel ve fiziksel olarak değişen ihtiyaçlarına konusunda sorunla karşılaştıklarında ya da sorun oluştuğunda kimden ne şekilde yardım alabileceklerini bilmediklerini ifade etmişlerdir. Ayrıca, ebeveynler çocuklarının okula devam etmelerine rağmen, bağımsızlık becerileri kazanma, yönlendirilme ve müdahale etme konularında sorunlar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Sonuç olarak, ebeveynler çocuklarının bağımsızlık kazanmalarında, yönlendirilmelerinde ve müdahalede bulunmada sorunlar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca, kendilerine bir uzman veya mentor desteği sağlandığında bu sürecin çok daha başarılı olacağını vurgulamışlardır. Bu bulgular, özel gereksinimli bireylerin yetişkinliğe geçiş sürecinde hem ebeveynlerin hem de sistemin ciddi eksiklikleri olduğunu ortaya koymaktadır. Özel gereksinimli bireylerin daha başarılı geçiş süreçleri geçirmesi için ülkemizde sistemsel, yapısal olarak eksiklikler ve değişimlerin olması gerektiği açıkça ortaya çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular alan yazın içerisinde bulunan diğer çalışmalarla kapsamlı şekilde tartışılmış ve bu doğrultuda uygulamacılara ve yeni yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the opinions and suggestions of families of individuals with special needs attending a special education vocational school regarding transition to adulthood skills. The study employed a phenomenological design, a qualitative research method. Data were collected between May and December 2024 using semi-structured interview questions developed by the researcher. A total of 25 parents participated in the study, and interviews were conducted face-to-face and by phone. The data were analyzed using descriptive analysis. The study revealed that all participating parents lacked knowledge and training regarding transition to adulthood skills. The areas where parents experienced difficulties were in approaching, intervening, guiding, and managing their children. Parents expressed that they did not know who or how to seek help when they encountered problems with their children's changing cognitive and physical needs or when problems arose. Furthermore, parents stated that despite their children attending school, they experienced difficulties in acquiring independence skills, providing guidance, and providing intervention. Consequently, parents reported difficulties in gaining independence, guiding, and providing intervention for their children. They also emphasized that this process would be much more successful if they were provided with the support of a specialist or mentor. These findings reveal serious shortcomings in both parents and the system during the transition of individuals with special needs to adulthood. It has become clear that systemic and structural deficiencies and changes are necessary in our country for individuals with special needs to have a more successful transition. The findings from the study are comprehensively discussed with other studies in the literature, and recommendations are presented for practitioners and future research.