The impact of online gaming on foreign language speaking anxiety
Çevrimiçi oyunların yabancı dil konuşma kaygısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 967943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMLA COURSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yabancı dil konuşma kaygısı, onlarca yıldır İngilizceyi yabancı dil olarak öğretme çalışmalarında yaygın bir sorun olmuştur. Yeni teknolojilerle birlikte, bu sorun resmi eğitim sistemlerinin dışında farklı şekillerde ele alınabilir. Bu bakış açısıyla, mevcut çalışma dijital ortamın, özellikle de video oyunlarının, yabancı dil konuşma kaygısı üzerindeki etkisini Türkiye'deki İngilizce öğrenicileri bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Karma yöntemli bir çalışma tasarımı kullanılmıştır. Nicel veriler, Yabancı Dil Sınıf Kaygısı Ölçeği'nin uyarlanmış bir versiyonu kullanılarak; nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılar, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören öğretmen adayları ve hazırlık sınıfı öğrencilerinden oluşmaktadır. Katılımcılar, oyun oynama alışkanlıklarına göre kategorilere ayrılmış ve“oyuncu”ya da“oyuncu olmayan”olarak etiketlenmiştir. Bu çalışma, yalnızca video oyunlarinin, özellikle çevrimiçi oyunların yabancı dil konuşma kaygısıüzerindeki etkisini değil, aynı zamanda oyun ortamlarındaki dijital etkileşimlerin dinamiklerini ve doğasını da incelemiştir. Çalışmanın sonuçları, çevrimiçi oyun oynayan katılımcıların daha düşük konuşma kaygısı seviyeleri gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu sonuca katkıda bulunan faktörlerin; video oyunlarının anonim yapısı, olumsuz değerlendirme korkusunun azalması, oyun performansını önceliklendiren sürükleyici oyun mekanikleri ve dil doğruluğundan ziyade iletişimsel iş birlikleri olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın bulgularına dayanarak pedagojik çıkarımlar belirlenmiş ve daha ileri araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Foreign language speaking anxiety (FLSA) has been a common issue in English as a foreign language (EFL) study for decades. With new technologies, this issue can be addressed differently outside of the formal education systems. From this perspective, the current study focuses on exploring the influence of the digital environment, specifically video games on FLSA, in EFL Turkish context. A mixed-methods study design was employed. Quantitative data were collected using an adapted version of the Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS), and qualitative data were gathered using semi-structured interviews. The participants included pre-service teachers and preparatory program students from a public university in Türkiye. They were categorized based on their gaming habits and labeled as gamers or non-gamers. This study explored not just the influence of video games, specifically online gaming on foreign language speaking anxiety but also the dynamics and nature of digital interactions in gaming environments. The results of this study indicate that participants who play online games show lower levels of foreign language speaking anxiety. Contributing factors to these results were found to be the anonymous nature of video games, reduced fear of negative evaluation, immersive gaming mechanics that prioritize gaming performance, and communicative collaborations over language accuracy. Grounded on the findings of the study, pedagogical implications were identified, and suggestions for further research were proposed.