Analyse und vergleich von Deutsch- und Türkischsprachigen zeitungsartikeln im hinblick auf multimodalität
Almanca ve Türkçe gazete haberlerinin çok katmanlılık açısından incelenmesi ve karşılaştırması
  1. Tez No: 967944
  2. Yazar: HAMİDETTİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ŞENÖZ AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde gazete haberleri hem dijital hem de basılı formatta, toplumsal bilgilendirme sürecinde önemli bir rol oynamaya devam etmektedir. Dijitalleşme ile birlikte haber sunumu ve tüketimi köklü bir değişim geçirmiştir. Gazeteler yalnızca metinlerle sınırlı kalmayıp fotoğraflar ve videolar gibi çok katmanlı öğelerle içermektedir. Bu durum bilginin yalnızca yazılı değil, aynı zamanda görsel ve işitsel olarak da sunulmasını sağlar. Çok katmanlı haber sunumu, okuyucuların konuyu daha iyi bir şekilde anlamasına ve uzun süre hatırlamasına imkân sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı Almanca ve Türkçe gazete haberlerini Roman Opilowski'nin Çokkatmanlı ve Karşılaştırmalı Çözümleme Modelini kullanarak çok katmanlılık açısından çözümleyerek birbiriyle karşılaştırmaktır. Elde edilen verilerin yorumlanıp değerlendirilmesiyle kültürlerarası bir karşılaştırma da gerçekleştirilecektir. Araştırma bütüncesi 2023-2024 yılları arasında Almanya ve Türkiye'de online olarak yayınlanmış „Süddeutsche Zeitung“ ile „Cumhuriyet”gazetesinden seçilen haber metinlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's media landscape, newspaper articles - both in digital and printed form - play a central role in the process of communicating information to society. With the advance of digitalization, not only the way in which news is presented has changed fundamentally, but also the way in which it is consumed. Newspapers are no longer limited to pure text content; instead, they increasingly integrate multimodal elements such as photographs, graphics and videos, whereby information is conveyed not only linguistically, but also visually and audibly. This multi-layered form of presentation not only promotes a deeper understanding of the content, but also contributes to the lasting retention of the information conveyed in the recipient's memory. The present study aims to carry out a linguistic analysis of German-Turkish newspaper articles. This analysis is based on the multimodal-contrastive analysis model MUKAM by Roman Opilowski. As part of the study, newspaper articles published online by the German daily Süddeutsche Zeitung and the Turkish newspaper Cumhuriyet in 2023 and 2024 are subjected to a detailed analysis. The interpretation and evaluation of the collected data will also enable an intercultural comparison.