İş örgütlerinde beyaz yaka çalışanların kurumsal sosyal sorumluluğa ilişkin sosyal temsilleri
Social representations of white-collar employees regarding corporate social responsibility in business organizations
  1. Tez No: 967948
  2. Yazar: TEZCAN ZEYNEP ÖZKAN TİLKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÜNSAL BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) toplum ve hissedarların ötesinde çevre, müşteriler ve çalışanlar gibi geniş bir paydaş grubunu kapsayan ve çeşitli iç ve dış paydaşların beklenti ve ihtiyaçlarına yanıt verdiği çok yönlü bir kavramdır. Kurumların sürdürülebilirlik girişimlerini yönlendirmede çalışanlar diğer paydaşlar kadar önemli hale gelmiştir. Çalışanların KSS konusundaki farkındalığını arttırmadan önce KSS hakkında bilgi düzeylerini tespit etmek ve KSS'ye teşvik eden faktörleri belirlemek gerekir. Çalışmada çalışanların algılarını saptayarak KSS'nin kurumlar tarafından daha yaygın hale getirilmesine ve KSS'nin daha verimli olmasına katkı sağlayacak faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede özel kurumlarda çalışan 30 beyaz yakalı çalışanın KSS'yle ilgili görüşleri ve sosyal temsilleri incelenmiştir. Çalışanlarının araştırma örnekleminde yer alması düşünülen 19 kurum 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren BIST (Borsa İstanbul A.Ş.) sürdürülebilirlik endeksinde yer alan kurumlar arasından seçilmiştir. Örneklem çeşitliliğini sağlamak açısından sürdürülebilirlik endeksinde yer almayan, ayrıca kurumların web sitelerinde kurumsal sosyal sorumluluğa daha az önem verdiği gözlenen küçük ve orta ölçekli kurumlar arasından 11 kurum seçilmiştir. Bu kapsamda kurumlar belirlenirken KSS raporları ve web sitelerinde yayınlanan faaliyetler temel alınmıştır. Bu kurumlarda KSS faaliyetlerini yürüten, daha önce bu faaliyetlere katılmış ya da bu faaliyetlerle ilgili bilgisi olan personellerden yönlendirme yapılarak her kurumdan birer kişi örneklemde yer alacak şekilde seçilmiştir. Yeterli sayıda örnekleme ulaşmak için kartopu yöntemiyle çalışanların tanıdıkları aracılığıyla da çalışanlara ulaşılmıştır. Araştırmada katılımcıların kurumsal sosyal sorumluluğa ilişkin çeşitli algı ve sosyal temsillerini elde etmek üzere yarı yapılandırılmış bireysel görüşmelerden yararlanılmıştır. Bu kapsamda Tematik İçerik Analizi kullanılarak Açık Uçlu Görüşme Formu'ndan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Ortaya çıkan bulguların doğruluk ve gerçekliğinin kontrolü için birden fazla araştırmacının veri analiz sürecinde yer alması yöntemi kullanılmıştır. Veriler yeterli doygunluğa ulaşana kadar veri toplama sürecine devam edilmiş ve yeterli katılım sağlanmıştır. Analizin daha sistemli yapılabilmesi için MAXQDA 2020 Programı kullanılmıştır. Bulgular kısmında KSS kavramına ilişkin sosyal temsiller, KSS ile ilgili kurum faaliyetleri, KSS'nin geliştirdiği değerler, çalışanların KSS'ye ilişkin beklentileri, KSS projelerine katılanlarda gözlenen ortak özellikler, küresel salgının etkisi altında sürdürülen KSS projeleri, çalışanların KSS projelerine katılmalarını etkileyen faktörler, çalışanların gelecekteki KSS projelerinde kendi rollerine bakış açıları, KSS'nin çalışanlara ve kuruma yönelik katkılarına dair algılar ve KSS'nin zararlarına yönelik algılar temaları değerlendirilmiştir. Çalışanlar KSS'yi daha çok topluma katkı olarak tanımlamışlardır. Bu kapsamda çalışanlar tarafından en fazla vurgulanan KSS faaliyeti“yoksul bölgelere yardım”,“eğitim yardımı”ve“çocuklara yardım”alt temalarını içeren“yardım”teması olmuştur. Çalışanlar en fazla KSS'nin maneviyat değerini geliştirdiğini ifade etmişlerdir. Ek olarak çalışanlar en fazla eğitimle ilgili faaliyetlerin yapılmasını istediklerini vurgulamışlardır. Bunu çevrecilik faaliyetleri izlemektedir. KSS projelerine uyum özelliğine sahip bireylerin daha fazla katıldığı da ifade edilmiştir. Bu tez çalışması Covid-19 küresel salgın döneminde yürütüldüğü için KSS algısının bu dönemdeki etkisi de araştırmanın inceleme alanlarından biri olmuştur. Katılımcılar küresel salgının etkisi altında kurumlarında en fazla yardım projelerinin öne çıktığından bahsetmişlerdir. Diğer sonuçlar KSS'ye katılımda yöneticilerin büyük payı olduğunu göstermiştir. Bu doğrultuda çalışanlar daha çok ilgi duydukları konulardaki projelerde görev almak istediklerini, faaliyetleri fiziksel olarak deneyimlemek istediklerini ve iş paydaşlarıyla ilişki kurma ve iş birliğini sağlayacak rollerde yer almak istediklerini dile getirmişlerdir. KSS'nin çalışanlara yönelik katkılarına dair bulgularda“iyi hissettirme”teması ön plana çıkmaktadır. Kurumlara yönelik katkılarda ise en sık kurumun itibarını ve tanınırlığını arttırması temasının altı çizilmiştir. KSS çalışanlar tarafından olumsuz bir kavram olarak da ele alınmış ve bu kapsamda siyasi, dini içerikte ve yanlı olması, çalışanların iş yükünün artması, kaynakların çalışanlardan daha çok sosyal sorumluluk projelerine aktarılması, sosyal sorumluluktan ziyade finansal fayda sağlaması gibi temalar belirtilmiştir. Bulgular alan yazın temel alınarak tartışılmış ve bu kapsamda araştırmacılar ve kurumlar için çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility (CSR) is a multifaceted concept that encompasses a wide range of stakeholders, such as the environment, customers, and employees, beyond society and shareholders, and responds to the expectations and needs of various internal and external stakeholders. Employees have become as important as other stakeholders in directing the sustainability initiatives of institutions. Before increasing employees' awareness of CSR, it is necessary to determine their level of knowledge about CSR and to determine the factors that encourage CSR. The study aims to determine the factors that will contribute to the more widespread use of CSR by institutions and to make CSR more efficient by determining the perceptions of employees. Within this framework, the views and social representations of thirty white-collar employees working in private companies regarding CSR were examined. The 19 institutions whose employees were included in the research sample were selected from among the institutions that included in the BIST (Borsa İstanbul A.Ş.) sustainability index as of December 1, 2020. In order to ensure sample diversity, 11 institutions were selected from small and medium-sized institutions that were not included in the sustainability index and that were observed to give less importance to corporate social responsibility on the institutions' websites. In this context, the institutions were determined based on CSR reports and activities published on their websites. Referrals were made by personnel who carried out CSR activities, had previously participated in these activities or had knowledge about these activities. In this context, one person was selected from each institution. To reach enough samples, employees were also reached through acquaintances of the employees using the snowball method. Semi-structured individual interviews were used in the research to obtain various perceptions and social representations of the participants regarding corporate social responsibility. In this context, the data obtained from the Open-Ended Interview Form was analyzed using Thematic Content Analysis. The method of having more than one researcher participate in the data analysis process was used to control the accuracy and reality of the findings. The data collection process continued until the data reached sufficient saturation and sufficient participation was ensured. The MAXQDA 2020 Program was used to make the analysis more systematic. In the findings section, the following themes were evaluated: social representations related to the concept of CSR, CSR-related institutional activities, values developed by CSR, employees' expectations regarding CSR, common characteristics observed in those participating in CSR projects, CSR projects carried out under the influence of the global pandemic, factors affecting employees' participation in CSR projects, employees' perspectives on their own roles in future CSR projects, perceptions of CSR's contributions to employees and the institution, and perceptions of the harms of CSR. Employees defined CSR mostly as a contribution to society. In this context, the activity most emphasized by employees was the“aid theme”, which included the subthemes of“aid to poor regions”,“educational aid”, and“aid to children”. Employees stated that CSR developed spiritual value the most. In addition, employees emphasized that they wanted education-related activities to be carried out the most. This was followed by environmental activities. Given that this thesis was conducted during the Covid-19 pandemic, one of its focal points has been to assess the perceived impacts of CSR withing this context. It was also stated that individuals who were more agreeable participated more. Participants mentioned aid projects the most under the influence of the global pandemic. In addition, it was stated that managers had a large share of participation in CSR. In this context, employees stated that they wanted to take part in projects that were more interested in them, that they wanted to physically experience the activities, and that they wanted to take part in roles of establishing relationships and ensuring cooperation with business stakeholders. The theme of making employees“feel good”comes to the forefront in perceptions of CSR's contributions to employees. In contributions to institutions, the theme of increasing the reputation and recognition of the institution was most frequently underlined. CSR was also considered as a negative concept by employees, and within this scope, themes such as having political and religious content and bias, increasing the workload of employees, transferring resources from employees to social responsibility projects, and providing financial benefits rather than social responsibility were stated. The findings were discussed based on literature, and various suggestions were made for researchers and institutions within this scope.