Refugee protection and armed conflict
Mülteci koruması ve silahlı çatışma
- Tez No: 967966
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu tez, silahlı çatışmalar bağlamında mülteci koruma sorununu incelemekte; mülteci statüsünü düzenleyen hukukî çerçeveleri ve bunların silahlı çatışmalardan kaynaklanan durumlara yanıtını değerlendirmektedir. Değerlendirme, mülteci hukuku, uluslararası insancıl hukuk (UİH) ve uluslararası insan hakları hukuku (UİHRH) arasındaki kesişimlerin incelenmesiyle yapılmaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, mülteci hukuku terminolojisi ve gelişimini kapsamakta; mülteci tanımlarının tarihini ve koruma çerçevelerini incelemektedir. İkinci bölüm, silahlı çatışmalarda UİH ve UİHRH kapsamında mülteci korumasını analiz etmektedir. Üçüncü bölüm, mülteci korumasındaki zorluklar ve yetersizlikler üzerinde durarak, hukukî boşluklara ve çözüm yollarına odaklanmaktadır. Araştırmanın bulguları, mevcut mülteci tanımlarının özellikle kitlesel akınlarda yetersiz kaldığını; silahlı çatışmalardan kaçanları kapsayacak şekilde uluslararası mülteci tanımının genişletilmesi gerektiğini; UİH'nin mültecilere sınırlı korumalar sağladığını ortaya koymaktadır. Araştırma, mülteci hukukunun, UİH'nin, UİHH'nin ve ilgili hukukî düzenlemelerin bütüncül entegrasyonunun, karmaşık silahlı çatışma ortamlarında mültecilerin korunması için gerekli olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines refugee protection during armed conflicts by assessing legal frameworks governing refugee status and their adequacy in such situations. It explores how refugee law, IHL, and IHRL intersect to address refugee concerns during armed conflict. The thesis comprises three chapters. Chapter one examines the terminology and development of refugee law, including the evolution of refugee definitions and protection frameworks. Chapter two analyses refugee protection under IHL and IHRL during different armed conflict situations. Chapter three discusses challenges in refugee protection, focusing on legal framework gaps, implementation issues, and solutions. The research finds that current refugee definitions and frameworks are limited, particularly regarding mass influx situations. There is a need to broaden the international refugee definition to include persons fleeing armed conflict. While IHL provides important refugee protections, these are limited. The thesis concludes that a stronger, holistic approach integrating refugee law, IHL, IHRL and relevant legal regulations is needed to protect refugees fleeing contemporary armed conflicts.