Doğal mineral katkı ile eva filmlerin mekanik dayanıklılık ve uv direncinin arttırılması
Increase of mechanical durability and uv resistance of eva films with natural mineral additives
- Tez No: 968057
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Etilen-vinil asetat (EVA) kopolimeri, yüksek optik geçirgenlik, esneklik ve yapışma gücü gibi özellikleri sayesinde fotovoltaik modüllerde kapsülleme malzemesi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Etilen-Vinil Asetat, güneş ışığının hücrelere maksimum düzeyde iletilmesini sağlarken, aynı zamanda hücreleri nem, mekanik gerilme ve dış ortam koşullarına karşı korumaktadır. Ancak uzun süreli UV ışınımı ve termal etkilere maruz kalması, Etilen-Vinil Asetatın sararma, optik geçirgenliğin azalması, mekanik dayanım kaybı ve delaminasyon gibi bozulmalara uğramasına neden olmaktadır. Bu çalışmada, Etilen-Vinil Asetat filmlerin UV dayanımı ve mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla doğal mineral katkı maddeleri farklı oranlarda Etilen-vinil asetat matrise eklenmiştir. Üretilen kompozit filmler diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), çekme testi ve hızlandırılmış UV yaşlandırma deneyleri ile karakterize edilmiştir. Sonuçlar, %16,7 mineral katkısının kristalizasyon davranışını iyileştirdiğini, çekme mukavemetini artırdığını ve UV ışınımına karşı daha dirençli bir yapı sağladığını göstermektedir. Elde edilen bulgular, doğal mineral katkılı etilen-vinil asetat filmlerin fotovoltaik modül kapsülleme uygulamalarında uzun ömür ve kararlılık açısından önemli bir potansiyel sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Ethylene-vinyl acetate (EVA) copolymer is widely used as an encapsulation material in photovoltaic modules due to its high optical transmittance, flexibility, and adhesion strength. Ethylene-vinyl acetate ensures the maximum transmission of sunlight to the cells while protecting them against moisture, mechanical stress, and outdoor environmental factors. However, prolonged exposure to UV radiation and thermal effects leads to degradation such as yellowing, loss of optical transmittance, reduction in mechanical strength, and delamination. In this study, natural mineral fillers were incorporated into the Ethylene-Vinyl Acetate matrix at different ratios to improve the UV resistance and mechanical properties of Ethylene-Vinyl Acetate films. The produced composite films were characterized by differential scanning calorimetry (DSC), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), tensile testing, and accelerated UV aging analyses. The results indicated that the addition of minerals at %16,7 enhanced the crystallization behavior, increased tensile strength, and provided higher resistance against UV radiation. These findings reveal that natural mineral-filled thylene-vinyl acetate films hold significant potential for photovoltaic module encapsulation applications in terms of long-term durability and stability.