İnşaat şantiyelerinde çalışan işçilerin sağlık algıları ve sağlığı geliştirme davranışları: Tanımlayıcı ve ilişkisel çalışma
Health perceptions and health promotion behaviors of workers working in construction sites: A descriptive and correlational study
  1. Tez No: 968167
  2. Yazar: AYKUT AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, inşaat şantiyelerinde çalışan işçilerin sağlık algıları ve sağlığı geliştirme davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişkisel tipte yürütülen araştırma, Aralık 2023–Nisan 2024 tarihleri arasında Kırşehir'de 411 işçi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından literatür incelenerek geliştirilen Sosyo-demografik Anket Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II ve Sağlık Algısı Ölçeği kullanılarak toplanmış, SPSS 21.0 programında tanımlayıcı istatistikler, t-testi, Mann Whitney U ve tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda işçilerin yaş ortalaması 38,81±8,156; Sağlık Algısı Ölçeği puan ortalaması 46,74±7,012 ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği puan ortalaması 127,93±10,740 olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, inşaat işçilerinin sağlık algısı ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının orta düzeyde olduğu saptanmış ve bu durumun işçilerin sağlık davranışlarını geliştirmeye yönelik planlı girişimlerin önemini ortaya koyduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the health perceptions and health promotion behaviors of workers working at construction sites. The descriptive and correlational study was conducted with 411 workers in Kırşehir between December 2023 and April 2024. Data were collected using the Socio-demographic Survey Form, Healthy Lifestyle Behaviors Scale II, and Health Perception Scale, which were developed by the researcher after reviewing the literature. Descriptive statistics, t-test, Mann Whitney U, and one-way analysis of variance were analyzed in SPSS 21.0 program. As a result of the analyses, the mean age of the workers was 38.81±8.156; the mean Health Perception Scale score was 46.74±7.012, and the mean Healthy Lifestyle Behaviors Scale score was 127.93±10.740. In line with the findings, it was determined that the health perception and healthy lifestyle behaviors of the construction workers were at a moderate level, and it was concluded that this situation reveals the importance of planned initiatives to improve the health behaviors of the workers.