İlkokul öğrencileri için geri dönüşüm farkındalık ölçeği: Ölçek geliştirme ve güvenirlik çalışması
A recycling awareness scale for primary school students: Scale development and reliability study
  1. Tez No: 968216
  2. Yazar: SİBEL KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE GAMZE HASTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin geri dönüşüm konusundaki farkındalık düzeylerini ölçmek amacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Günümüzde artan nüfus, sanayileşme, tüketim alışkanlıklarının değişimi ve yaşam biçimlerinin dönüşümü çevre sorunlarını derinleştirmektedir. Bu sorunların başında gelen katı atık sorunu, çevresel sürdürülebilirliği doğrudan tehdit etmektedir. Geri dönüşüm uygulamaları; doğal kaynakların korunması, enerji tasarrufunun sağlanması, ekonomik kazanımların artırılması ve atık miktarının azaltılması açısından önemli bir çözüm yolu olarak görülmektedir. Bu bağlamda bireylerin geri dönüşüm konusundaki farkındalık düzeylerinin erken yaşlardan itibaren ölçülmesi ve geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Araştırma nicel yöntemlerden genel tarama modeli ile desenlenmiştir. Çalışmanın örneklemini, Türkiye'nin Orta Karadeniz Bölgesi'nde yer alan dört farklı ilkokulda öğrenim gören toplam 700 öğrenci oluşturmaktadır. Ön uygulama 40 öğrenciyle gerçekleştirilmiş, ardından ana uygulama 700 öğrenciyle tamamlanmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde öncelikle literatür taraması yapılmış, uzman görüşleri alınarak kapsam geçerliği sağlanmış, madde havuzu oluşturulmuş ve taslak ölçek formu geliştirilmiştir. Ön uygulama sonucunda 30 maddelik, 5'li Likert tipi“Geri Dönüşüm Farkındalık Ölçeği”hazırlanmıştır. Verilerin analizinde öncelikle Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) yapılmıştır. AFA sonucunda ölçekteki bazı maddelerin madde-toplam korelasyonlarının .30'un altında olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda 7 madde ölçekten çıkarılmıştır. Ayrıca, ortak varyans değeri .30'un altında olan 12 madde daha kapsam dışı bırakılmıştır. Tekrarlanan AFA sonucunda ise ölçeğin iki faktörlü bir yapıya sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to develop a valid and reliable measurement tool to assess the awareness levels of third and fourth-grade primary school students regarding recycling. In today's world, increasing population, industrialization, changes in consumption habits, and lifestyle transformations have significantly deepened environmental issues. Among these, the solid waste problem stands out as a direct threat to environmental sustainability. Recycling practices provide multifaceted benefits such as conservation of natural resources, energy savings, economic gains, and waste reduction. In this context, it is of great importance to measure and improve individuals' awareness of recycling from an early age. The study was designed using the general survey model, one of the quantitative research methods. The study sample comprised 700 primary school students enrolled in four different schools located in the Central Black Sea Region of Türkiye. Initially, a pilot study was carried out with 40 students, after which the main study was conducted with the participation of 700 students. During the scale development process, an extensive review of the relevant literature was undertaken. Expert evaluations were obtained to ensure content validity, an item pool was generated, and a draft version of the scale was constructed. Based on the findings of the pilot study, the“Recycling Awareness Scale,”consisting of 30 items and designed as a 5-point Likert-type instrument, was finalized. Exploratory Factor Analysis (EFA) was conducted to analyze the data. As a result of the EFA, 7 items with item-total correlations below .30 were removed from the scale. Additionally, 12 more items with communalities below .30 were excluded. The repeated EFA revealed a two-factor structure.