Farklı yöntemlerle üretilen altyapı metallerinin çeşitli sıvılardaki korozyon değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of corrosion values of framework metals produced by different methods in various liquids
  1. Tez No: 968233
  2. Yazar: BURCU NAZ BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde birçok yeni materyal geliştirilmiş olmasına rağmen, metal altyapılı restorasyonlar tedavilerde yaygın olarak tercih edilmektedir. Ancak bu restorasyonlarda meydana gelen korozyon, tedavinin başarısını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, döküm, CAD/CAM frezeleme ve lazer sinterleme teknikleri ile üretilen Ti₆Al₄V ve CoCr alaşımlarının farklı sıvılardaki korozyon davranışlarını, iyon salınımlarını ve yüzey özelliklerini değerlendirmektir. CoCr numuneler üç yöntemle, Ti₆Al₄V numuneler ise frezeleme ve lazer sinterleme yöntemleriyle hazırlanmıştır. Her grupta 21 olmak üzere toplam 105 numune üretilmiştir. Numuneler, asidik pH'a sahip kola ve limon suyu ile nötr pH'taki yapay tükürükte 14 gün süreyle bekletilmiştir. Elektrokimyasal korozyon testi, statik daldırma testi ve SEM analizleri uygulanmıştır. OCP, korozyon hızı, Icorr, Vcorr, metal iyon salımı ve ağırlık değişimi parametreleri incelenmiştir. Veriler JAMOVI yazılımı kullanılarak analiz edilmiş; normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testiyle belirlenmiştir. Parametrelere göre Robust ANOVA, tek yönlü ANOVA veya KruskalWallis testleri kullanılmış, çoklu karşılaştırmalarda Bonferroni ve Dunn testleri uygulanmıştır (α=0,05).
Özet (Çeviri)
Although many new materials have been developed, metal-based restorations are still widely preferred in dental treatments. However, corrosion in these restorations can negatively affect treatment success. This study aimed to evaluate the corrosion behavior, ion release, and surface characteristics of Ti₆Al₄V and CoCr alloys produced using casting, CAD/CAM milling, and laser sintering techniques after immersion in different liquids. CoCr specimens were prepared using all three methods, while Ti₆Al₄V specimens were prepared by milling and laser sintering. Each group contained 21 specimens, totaling 105 samples. Specimens were immersed for 14 days in acidic liquids (cola and lemon juice) and neutral artificial saliva as a control. Electrochemical corrosion testing, static immersion testing, and SEM analyses were performed. Open circuit potential (OCP), corrosion rate, Icorr, Vcorr, metal ion release, and weight change were evaluated. Data were analyzed using JAMOVI software, and normality was assessed with the Shapiro-Wilk test. Parameters were analyzed using Robust ANOVA, one-way ANOVA, or Kruskal-Wallis tests as appropriate, and multiple comparisons were performed with Bonferroni and Dunn tests (α = 0.05).