İmmünglobulin A nefropatili hastalarda prognostik faktörler ve tedavi yaklaşımları: Tek merkez deneyimi
Prognostic factors and treatment approaches in immunoglobulin A nephropathy patients: Single center experience
  1. Tez No: 667201
  2. Yazar: SERDAR GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖK OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
AMAÇ: IgA nefropati, dünya çapında en sık görülen primer glomerülonefrittir ve SDBY'nin en yaygın nedenleri arasındadır. Hastalıkla ilgili güçlü bir prognostik risk skorlama sistemine ve etkili tedavi seçeneklerine ihtiyaç vardır. Çalışmamızda, kliniğimizde takipli primer IgA nefropati hastalarının demografik yapıları, ek hastalıkları, laboratuvar, biyopsi ve tedavi sonuçları hakkındaki verilerimizi sunarak ülkemizdeki IgA nefropatiye genel bir bakış sağlamayı, literatürle benzer ve farklı yönlerini göstermeyi, yeni prognostik faktör ve tedavi yaklaşımları önermeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma nefroloji kliniğimizde 1 Ocak 1998 – 1 Ekim 2020 yılları arasında en az 1 yıl takipli ve böbrek biyopsi sonucu primer IgA nefropati saptanan 91 hasta alınarak retrospektif olarak gerçekleştirildi. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 47 (±12.7), erkek hasta sayısı 58 (%63,7) idi. Tanı anında hastaların 62'sinde (%68,1) hematüri ve 47'sinde (%51,6) HT mevcuttu. Hastalar ortalama 42 (±36,4) ay boyunca takip edildi. Sonlanım noktalarımız; remisyon, ≥1 gr/gün ve
Özet (Çeviri)
AIM: IgA nephropathy is the most common primary glomerulonephritis worldwide and is among the most common causes of end stage renal disease. A strong disease-related prognostic risk scoring system and effective treatment options are needed. In our study, we aimed to provide an overview of IgA nephropathy in our country, make comparison with the literature and suggest new prognostic factors and treatment approaches by presenting our data on the demographic structures, additional diseases, laboratory, biopsy, and treatment results of primary IgA nephropathy patients followed in our clinic. MATERIAL AND METHOD: The study was carried out retrospectively with 91 patients who were followed up for at least 1 year between January 1st, 1998 and October 1st, 2020 in our nephrology clinic and who were found to have primary IgA nephropathy as a result of kidney biopsy. RESULTS: The mean age of the patients was 47 (±12.7), and the number of male patients was 58 (63.7%). At the time of diagnosis, 62 (68.1%) of the patients had hematuria and 47 (51.6%) of them had HT. The patients were followed up for an average of 42 (±36.4) months. Our endpoints was: remission, ≥1 g/day and