Cezaevi ortamının, nikotin bağımlılık düzeyi üzerine etkisi
The effect of prison on nicotine dependence level
- Tez No: 968341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Cezaevi popülasyonunda sigara kullanımı genel topluma göre 2-3 kat daha fazladır ve bu hem mahkum hem de toplum sağlığı için ciddi bir sorundur. Bu çalışmada, cezaevi ortamının mahkumların nikotin bağımlılık düzeyine etkisi ve cezaevine giriş sonrası bağımlılıktaki değişim prospektif olarak değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma, 3 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda Ocak-Mayıs 2025 arasında yürütülmüştür. Çalışmaya, cezaevine yeni giriş yapan, halen sigara içen ve 18 yaş üstü 169 erkek mahkum dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, sigara kullanım öyküsü formu ve Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) cezaevine girişte ve 3 ay sonra uygulanmıştır. 129 mahkum 3 aylık takibi tamamlamıştır. Analizlerde paired t-test, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis ve Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 33,5±11 yıl, %43,7'si 25-34 yaş grubundadır. Ortalama sigara içme süresi 16,4±11,8 yıl, günlük tüketim 20,9±10,4 adet, başlama yaşı 16,8±5,3 yıldır.
Özet (Çeviri)
Objective: The prevalence of smoking in the prison population is 2-3 times higher than in the general population, representing a major concern for both inmate and public health. This study prospectively evaluated impact of the prison environment on inmates' nicotine dependence and changes in dependence after incarceration. Materials and Methods: This prospective observational da study was conducted at the Type L No. 3 Closed Penal Institution between January and May 2025. The study included 169 male inmates over 18 years of age who had recently entered prison and were current smokers. Participants completed a sociodemographic data form, a smoking history questionnaire, and the Fagerstrom Test for Nicotine Dependence (FTND) at prison entry and again after 3 months. A total of 129 inmates completed the 3-month follow-up. Statistical analyses included paired t-test, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and Spearman correlation tests. Results: The mean age of participants was 33.5±11 years, with 43.7% in the 25-34 age group. The average duration of smoking was 16.4±11.8 years, daily consumption was 20.9±10.4 cigarettes, and the mean age at initiation was 16.8±5.3 years.