The assessment of resilience of economy of Russian Federation during the conflict of Russia and Ukraine
Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma sırasında Rusya Federasyonu ekonomisinin dayanıklılığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 968344
  2. Yazar: DIYORA NOSIROVA
  3. Danışmanlar: Prof. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezin odak noktası, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı tam ölçekli işgalinden sonra Batı tarafından getirilen benzeri görülmemiş kısıtlama önlemleri koşullarında Rus ekonomisinin sürdürülebilirliğidir. Hemen bir ekonomik felaket bekleniyordu ancak Rus ekonomisi, çeşitli stratejik ve kurumsal tercihler (ithal ikamesi, finansal de-dolarizasyon, dış ticaretin Asya, Orta Doğu ve Latin Amerika pazarlarına yeniden yönlendirilmesi) sayesinde oldukça esnek ve dirençli olduğunu kanıtladı. Makale, makroekonomik göstergelerin (GSYİH, enflasyon, temel oran) bir analizini ve hükümetin ve Rusya Federasyonu Merkez Bankası'nın tepkilerinin bir analizini içermektedir
Özet (Çeviri)
The sustainability of the Russian economy in the conditions of unprecedented restriction measures introduced by the West after Russia's full-scale invasion of Ukraine in February 2022 is the focus of this dissertation. Although an immediate economic catastrophe was expected, the Russian economy proved rather malleable and resistant thanks to several strategic and institutional choices (import substitution, financial de-dollarization, reorientation of foreign trade towards the markets of Asia, the Middle East, and Latin America). The paper contains an analysis of macroeconomic indicators (GDP, inflation, key rate), as well as an analysis of the responses of the government and the Central Bank of the Russian Federation.