İş hayatında motivasyonun örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkileri: İnşaat sektöründe bir uygulama
The effects of motivation organizational commitment and organizational on citizenship behavi̇or: An appli̇cati̇on i̇n constructi̇on sector
- Tez No: 407840
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı işletmelerde motivasyonun (içsel motivasyon, dışsal motivasyon), örgütsel bağlılık (duygusal, normatif, devam bağlılığı) ve örgütsel vatandaşlık (diğergamlık, bilinçlilik, centilmenlik, nezaket, sivil erdem-yurttaşlık) davranışları üzerinde etkisinin olup olmadığını ortaya koymak ve bu etkinin hangi boyutlarda ortaya çıktığını saptamaktır. Bu kapsamda çalışanların motivasyonunu, örgütsel bağlılığını ve örgütsel vatandaşlık davranışlarını etkileyen ekonomik faktörler, psiko-sosyal faktörler, örgütsel ve yönetsel faktörlerin olumlu yada olumsuz etkileri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın bir diğer önemli amacı bu kavramların işletmeler için ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu ortaya koymaktır. Araştırmada değişkenler arası ilişki öncelikle teorik bilgilerle açıklanmış daha sonra uygulama çerçevesinde ortaya koyulmuş ve çalışmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Çalışmada Türk İnşaat sektöründeki İstanbul ve Ankara çevresinde bulunan 23 ayrı firmada 156 çalışana yönelik uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. Geliştirilen anket formları ile toplanan veriler doğrultusunda; Korelasyon, Regresyon, Güvenilirlik analizi, Faktör Analizi yapılmış, Demografik özellikler incelenmiştir. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında yüzdelik oranlarla gösterilmiş olup, SPSS istatistik programı desteği ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda motivasyonun, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce whether there are any effects of motivation or not (inner motivation, exterior motivation) on organizational commitment (emotional, normative, continuation) and organizational citizenship (altruistic, consciousness, sportsmanship, courtesy, civil wisdom-citizenship) behaviors and to detect how far these effects come out. In this context, positive and negative effects of economic, psycho-social, organizational and administrative factors which affect employees' motivation, organizational commitment and organizational citizenship behaviors have been dwelled upon. Another one substantial goal of this study is to determine how important these concepts to enterprises. Primarily, in the project, the relationship among variables has been explained with theoretical knowledge, later on it has been introduced within the framework of implementation and the results of project have been presented. In the project, an applied research has been conducted regarding 156 employees of 23 different companies in Turkish construction sector around İstanbul and Ankara. Using data obtained through are conducted survey forms; correlation, regression, reliability analysis, factor analysis, demographic features are analysed hypotheses have been tested. Acquired data have been shown in the computer screen with percentage rate and have been analyzed through help of SPSS statistic program. According to the results of the analysis, motivation has been found to have significant effects on organizational commitment and organizational citizenship behaviors.