The association between chemotherapy-induced taste alteration and prognostic nutritional index in patients with breast cancer
Meme kanseri hastalarında kemoterapiye bağlı tat değişimi ile prognostik nutrisyonel indeks arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 968486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM KAYA CEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, meme kanseri tanısı almış kadın bireylerde kemoterapi sürecinde meydana gelen tat algısı değişikliklerinin, beslenme durumu üzerindeki etkilerini ve bunun Prognostik Nutrisyonel İndeks (PNI) ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, kemoterapi öncesi ve sonrası olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiş ve 69 hasta ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Tat Değişimi Ölçeği (CITAS) ve biyokimyasal parametrelerden elde edilen PNI kullanılmıştır. Bulgulara göre, hastaların %98'i kemoterapi sonrası tat değişikliği yaşadığını bildirmiştir. Tat değişikliklerine eşlik eden iştahsızlık, yiyeceklerden tiksinme ve ağızda kötü tat gibi belirtiler; enerji ve protein alımını azaltarak vücut ağırlığında, serum albümin düzeylerinde ve lenfosit sayısında düşüşe neden olmuştur. Bu düşüşler, PNI değerlerinde anlamlı azalmalarla yansımıştır. Wilcoxon işaretli sıralar testi sonuçları, tat değişikliklerinin beslenme durumu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir (p < 0.001). Ayrıca, kemoterapi sonrasında PNI değerlerinde belirgin düşüş gözlenmiş, bu durum hem immün sistemin hem de genel beslenme durumunun bozulduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, kemoterapi sürecinde tat değişimlerinin izlenmesi, hastalara bu konuda danışmanlık verilmesi ve bireyselleştirilmiş beslenme planlarının oluşturulması; tedavi başarısını ve yaşam kalitesini artırmada önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of changes in taste perception changes on the nutritional status of women diagnosed with breast cancer during chemotherapy and to examine their association with the Prognostic Nutritional Index (PNI). The study was conducted in two phases—before and after chemotherapy—with a total of 69 patients. Data were collected using the Chemotherapy-Induced Taste Alteration Scale (CITAS), and biochemical parameters were used to calculate PNI. According to the findings, 98% of the patients reported experiencing taste alterations following chemotherapy. Symptoms such as loss of appetite, food aversions, and an unpleasant taste in the mouth accompanied these changes, resulting in decreased energy and protein intake. Consequently, reductions were observed in body weight, serum albumin levels, and lymphocyte counts, which were reflected as significant declines in PNI values. Results from the Wilcoxon signed-rank test demonstrated that taste changes had a statistically significant effect on nutritional status (p < 0.001). In addition, a marked decrease in PNI values was observed after chemotherapy, indicating deterioration in both immune function and general nutritional condition. In conclusion, monitoring taste alterations during chemotherapy, providing counseling to patients, and implementing individualized nutritional interventions play a critical role in improving treatment outcomes and enhancing quality of life.