Yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretiminde kök değerler aktarımında Türk ve Alman masallarının karşılaştırılması
Comporasion of Turkish and German fairy tales in transferring root values in teaching Turkish to Turkisch children abroad
- Tez No: 968502
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANBULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma ile yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretiminde Türk halk masalları ve Alman halk masallarının içerdiği değerleri belirlemek, MEB kök değerler açısından incelemek bu inceleme ve karşılaştırma sonucunda konuya çeşitli öneriler getirmek amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Türk ve Alman masallarında seçilen metinler, MEB tarafından belirlenen kök değerlere göre incelenip masallardaki değerler tespit edilmiştir. Seçilen metinler, Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda (2020) yer alan kök değerler esas alınarak incelenmiştir. Bu tespitler adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik değerleri üzerinden yapılmıştır. Çalışmada kaynak taraması ile elde edilen bilgilerden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda Türk masallarında 56 değer, Alman masallarında ise 58 değer tespiti yapılmıştır. Türk masallarında en çok işlenen kök değer sabır, sevgi, saygı, yardımseverlik olurken Alman masallarında en çok işlene değerler ise yardımseverlik, sevgi ve adalet olarak belirlenmiştir. Her iki kültürün ele alınan masallarında ise en az işlenen değerler aynı olup sırasıyla; vatanseverlik, özdenetim ve dostluk şeklindedir. Genel olarak Türk ve Alman masallarında ele alınan eserler Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretiminde değerler aktarımında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the values contained in Turkish folk tales and German folk tales in teaching Turkish to Turkish children abroad, to examine them in terms of MEB root values and to bring various suggestions to the subject as a result of this examination and comparison. Document review method, which is one of the qualitative research methods, was used in the research. In the research, selected texts from Turkish and German fairy tales were examined according to the root values determined by the Ministry of Education and the values in the fairy tales were determined.. The determinations were made according to the events that the hero of the tale experiences and the reactions of the tale characters to these situations. These determinations were made based on the values of justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism, and helpfulness. The study utilized the information obtained through resource scanning. As a result of the research, 56 values were determined in Turkish tales and 58 values in German tales. While the most processed root values in Turkish tales are patience, love, respect, helpfulness, the most processed values in German tales were determined as helpfulness, love, and justice. In the tales of both cultures, the least processed values are the same and respectively, patriotism, self-control, and friendship. In general, the works discussed in Turkish and German fairy tales can be used to transfer values in Teaching Turkish to Turkish Children Abroad.