Özel yayınevleri tarafından yayınlanan ortaokul sosyal bilgiler ders kitaplarının harita becerileri yönünden incelenmesi
An analysis of middle school social sciences textbooks published by private publishers in terms of map skills
  1. Tez No: 968527
  2. Yazar: RAMAZAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel yayınevleri tarafından yayımlanan Sosyal Bilgiler 5, 6 ve 7. sınıf ders kitaplarında“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”öğrenme alanında bulunan haritaların harita becerilerini kazandırmaya dönük yeterliliğini ortaya koymaktır. Araştırmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Gürler (2022) tarafından hazırlanan ve ön uygulaması yapılan Harita İnceleme Formu, gerekli izinler alınarak kullanılmıştır. Çalışmada ders kitaplarının belirlenen öğrenme alanında bulunan toplam 32 harita, Harita İnceleme Formu vasıtasıyla ayrı ayrı incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda okutulan, özel yayınevleri tarafından yayımlanan Sosyal Bilgiler 5, 6 ve 7. sınıf ders kitapları oluşturmaktadır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde, incelenen haritalarda bulunması gereken temel unsurlar açısından bazı eksikliklerin olduğu belirlenmiştir. İncelenen haritaların bazılarında harita başlığı, lejant, ölçek ve yön oku unsurlarına yer verilmediği görülmüştür. Ancak haritalarda kullanılan renklerin hem belirgin ve ayırt edilebilir nitelikte olduğu hem de baskı kalitesinin iyi olduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak önceki yıllarda hazırlanan ders kitapları ve çalışmalar dikkate alındığında bulguların olumlu yönde gelişim gösterdiği gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the adequacy of maps in the“People, Places and Environments”learning area in Social Studies 5th, 6th and 7th grade textbooks published by private publishing houses for acquiring map skills. In line with the purpose of the study, qualitative research method was preferred and document analysis technique was used. As a data collection tool, the Map Review Form, which was prepared by Gürler (2022) and pre-applied, was used after obtaining the necessary permissions. In the study, a total of 32 maps in the determined learning area of the textbooks were analyzed separately through the Map Review Form. The study group of the research consists of Social Studies 5th, 6th and 7th grade textbooks published by private publishing houses and taught in schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2023-2024 academic year. As a result of the evaluations made, it was determined that there were some deficiencies in terms of the basic elements that should be present in the analyzed maps. In some of the maps examined, it was observed that map title, legend, scale and direction arrow elements were not included. However, it was determined that the colors used in the maps were both distinct and distinguishable and the printing quality was good. In addition, when the textbooks and studies prepared in previous years are taken into consideration, it is observed that the findings have improved positively. Recommendations are listed in line with the findings obtained as a result of the research.