Deprem sonrası nüfus hareketliliği ve tarihsel süreçteki iç göçün coğrafi bilgi sistemleri ile analizi: 6 şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri örneği
Analysis of post-earthquake population mobility and internal migration in the historical process with geographic information systems: The example of the february 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes
  1. Tez No: 968558
  2. Yazar: DENİZ YARDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM VAROL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Planlamada Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, deprem sonrasında ortaya çıkan bölgesel nüfus hareketlerinde, geçmiş göç eğilimlerinin ve sosyal ilişkilerin yanı sıra mekânsal yakınlığın rolünü anlamaya çalışmaktır. Deprem bölgesinde yer alan örnek iller üzerinden gerçekleştirilen araştırmada, Facebook Meta Platformu'nun deprem sonrasındaki üç aylık zaman dilimi için paylaştığı iller arası yer değiştirme verisinden edinilen bulgular ile, TÜİK'ten geçmiş yıllara ilişkin bölgedeki illerin aldığı ve verdiği göç istatistikleri karşılaştırılmıştır. Bulgular, illerin geçmişteki içgöçler sonucu oluşan sosyal bağlar ve erişim bağlantıları nedeniyle deprem kaynaklı nüfus hareketliliğinin sosyal ve mekânsal yakınlıkla yüksek ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçların hem afet anında tahliye rotalarının tespiti ve gerekçelendirilmesi, hem de dolaylı olarak etkilenen nüfusun hareketliliğinin saptanması hususlarında afet yönetimi çalışmalarına katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to understand the role of past migration trends and social relations, as well as spatial proximity, in the population movements that emerged following an earthquake. The study, conducted on sample provinces in the earthquake region, compares findings obtained from the inter-provincial displacement data shared by Facebook Meta Inc. for a three-month period after the earthquake with migration statistics of the provinces in the region obtained from the Turkish Statistical Institute (TÜİK) for previous years. The findings reveal that the population mobility caused by the earthquake is highly related to social and spatial proximity due to social networks formed by past internal migrations and access connections. These results are expected to contribute to disaster management studies both in the determining and justifying evacuation routes during disasters and in assessing the mobility of indirectly affected populations.